Haber Konseyi | Doğru Tarafsız Gazetecilik

menu1

Pelin Karahan’ın Eşi Bedri Güntay’a Hapis Şoku

detay1
Pelin Karahan’ın Eşi Bedri Güntay’a Hapis Şoku
47 views
30 Temmuz 2021 - 11:56
detay2

Oyuncu Pelin Karahan’ın 2014 yılında hayatını birleştirdiği ve oğulları Ali Demir ile Can Eyüp’ün babası iş insanı Bedri Güntay hakkında ‘hayali ihracat’ suçlamasıyla dava açıldı.

Pelin Karahan'ın Eşi Bedri Güntay'a Hapis Şoku

Bakırköy 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek davanın gerisinde, 2 yıl önceki bir ihracat işlemi yer alıyor. İddianameye göre soruşturma, Ağustos 2019’da CİMER’e yapılan ‘hayali ihracat’ ihbarıyla başlatıldı. Harekete geçen ekipler, firmanın geriye dönük işlemlerini mercek altına aldı.

SAHTE FATURA DÜZENLENDİ

İddianamede yer alan bilgilere göre; Bedri Güntay’a ait Yenigün Temizlik ve Servis şirketi, E. Kimya AŞ’ye ait 6 ayrı ihracat beyannamelerini birebir kopyaladı. E. Kimya’nın gerçekte yapılan ihracatı 333 bin dolar olurken, Yenigün Temizlik adına oluşturulan beyannamede 3.6 milyon dolarlık sahte fatura düzenlendi. Firma bu sayede 3.7 milyon TL KDV iadesi almaya hak kazandı.

Savcılığın iddiası; gerçekte olmayan 10 bin 80 şişe parfüme ilişkin ihracat işleminin sahte evraklar düzenlenerek yapılmış gibi gösterildiği yönünde. 18 yıla kadar hapsi istenen 7 sanık, ekim ayında yapılacak ilk duruşmada hakim karşısına çıkacak.

‘HABERİM YOK’

Soruşturma kapsamında ifadesi alınan 38 yaşındaki Bedri Güntay, “Firma olarak mağdur durumdayız. Alıcı firmayı tanımıyorum. Ambarlı Gümrüğü’nde 2019 yılında herhangi bir ihracat işlemimiz olmadı. İhracat beyannameleri ve ekinde düzenlenen faturalar benim muhasebe kayıtlarımda yer almıyor. Düzenlendiği söylenen beyannameler benim bilgim dahilinde düzenlenmemiştir” dedi.

Holding bünyesinde dört şirketin olduğunu ve 4 bine yakın kişinin çalıştığını belirten Güntay, “Aylık yaklaşık 20 milyon TL fatura kesen bir şirket olarak böyle bir işe tevessül etmemiz mantık dışıdır” diye konuştu.

detay3
kayıt2

Hayatın Her Alanına Dair Haberler Hakkında Tarafsızca Doğru Bilgiye Ulaşmanın Yolu ! Bizi Okuyun Haberiniz Olsun !