Haber Konseyi | Doğru Tarafsız Gazetecilik

Açık cezaevi izinleri ne zaman bitecek?

Açık cezaevi izinleri ne zaman bitecek?
8 views
23 Mayıs 2022 - 10:11

Pandemi nedeniyle 15 Nisan 2020’de açık cezaevlerinden evlerine gönderilen mahkûmların salgın izni yakın zaman sonra sona erecek. Yeniden cezaevine gitmek istemeyen mahkûmlar ve aileleri, söz konusu iznin uzatılıp uzatılmayacağını öğrenmek istiyor. Peki, açık cezaevi izinleri ne zaman bitecek? İzinler uzatılacak mı?

Türkiye’de, 15 Nisan 2020’de açık cezaevlerindeki mahkûmlar, Koronavirüs nedeniyle geçici olarak evlerine gönderilmişti. Pandemi süreci içerisinde mahkumların izinleri çok defa uzatıldı. Sona erecek salgın izni kapsamında, mahkûmlara cezaevlerine dönmeleri için tebligat gönderilecek. İşte, Açık Cezaevi izinleri hakkında son bilgiler…

ADALET BAKANI’DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMA

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, bir TV kanalındaki programda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bozdağ, açık cezaevlerindeki hükümlülerin 31 Mayıs’ta sona erecek Izin sürelerine ilişkin kabine toplantısında bir sunum yapacağını söyledi.

AÇIK CEZAEVİ İZİNLERİ NE ZAMAN BİTİYOR?

Koronavirüs pandemisi nedeniyle 15 Nisan 2020’den beri denetimli serbestlik tedbiriyle evlerinde olan yaklaşık 80 bin açık cezaevi mahkûmunun COVID-19 izinleri 31 Mayıs’ta sona eriyor. Adalet Bakanlığı izinden dönecek hükümlülere kalan cezalarını çekmek üzere girecekleri cezaevleri konusunda tercih hakkı da tanıyacak.

AÇIK CEZAEVİ İZİNLERİ UZAYACAK MI?

Koronavirüs pandemisi nedeniyle bugüne kadar 12 defa uzatılan açık Cezaevi izinleri 31 Mayıs’ta son bulacak. Salgının seyri, vaka sayılarındaki düşüş ve aşılama oranı dikkate alınarak Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tavsiye kararları doğrultusunda ülke genelindeki normalleşme süreci nedeniyle COVID-19 izninde bulunan hükümlülerin izni uzatılmadı.

CEZAEVİNE DÖNÜŞ NASIL OLACAK?

COVID-19 iznindeki hükümlüler 31 Mayıs tarihi itibarıyla açık ceza infaz kurumlarına dönecekler. Denetimli serbestlik yükümlülerinden hakkında denetim planı hazırlanarak yükümlülükleri belirlenmiş olanların 1 Haziran 2022’den itibaren denetim planlarında yazan yükümlülüklere aynen uymaları, hakkında henüz denetim planı hazırlanmamış olanların 1 Haziran 2022’den itibaren ilgili denetimli serbestlik müdürlüğüne müracaat etmeleri gerekecek.

CEZAEVİNE DÖNMEYEN MAHKUMLAR FİRARİ SAYILACAK

COVID-19 izninden bugüne kadar 200 bin Mahkûm faydalandı. Hükümlülere cezalarının geri kalanını çekmesi gerektiği tebligatla bildirilecek. Cezaevine dönmeyenler firari sayılacak ve haklarında yakalama kararı çıkarılacak. Bakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre COVID-19 izninden dönecek hükümlüler, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’ne (CTE) ait https://cte.adalet.gov.tr/ resmi web sitesinden TC kimlik numaralarını girerek, girmek istedikleri cezaevlerine ilişkin tercihte bulunacaklar. Bu cezaevlerinde yer yoksa en yakın cezaevine yerleştirilecekler. Hükümlüler dönecekleri ceza infaz kurumlarını CTE’nin resmi web sitesinde oluşturulacak sorgulama ekranı üzerinden öğrenebilecekler.

Hayatın Her Alanına Dair Haberler Hakkında Tarafsızca Doğru Bilgiye Ulaşmanın Yolu ! Bizi Okuyun Haberiniz Olsun !