Haber Konseyi | Doğru Tarafsız Gazetecilik

Son dakika… Balıkesir Kepsut’ta orman yangını

Son dakika… Balıkesir Kepsut’ta orman yangını
12 views
17 Temmuz 2022 - 17:39

Balıkesir’in Kepsut ilçesinde orman yangını çıktı. Alevlere havadan ve karadan müdahaleye başlandı. Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, yaptığı açıklamada, “Risk devam ediyor. Karadan ve havadan müdahaleler devam ediyor. Şu anda toplam 11 helikopter ve 5 uçakla kuvvetli bir müdahale yapılıyor. Rüzgarlı hava etkisini sürdürüyor. 01.00 gibi rüzgar etkisini kaybedecek. Kozalakların sıçrama gibi de durumu var. Yangının daha da yayılımını engellemeye çalışıyoruz.” dedi. Öte yandan Çanakkale’nin Eceabat ilçesindeki Anzak Koyu mevkisinde bir kamyonda çıkan yangın, ormana da sıçradı. İzmir’in Gaziemir ilçesinde ise henüz belirlenemeyen bir nedenle orman yangını çıktı. Yangınlara, havadan ve karadan müdahale sürüyor.

Kepsut’un kırsal Karagöz Mahallesi civarındaki ormanda, bugün saat 15.00 sıralarında Orman Yangını başladı.

Alevlere Kepsut Orman İşletme Şefliği ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri ilk müdahaleyi yaptı.

RÜZGARIN ETKİSİYLE YAYILDI

Çıkış nedeni henüz belirlenemeyen yangın, rüzgarın da etkisiyle yayıldı. Alevlere havadan ve karadan müdahale sürerken, rüzgar nedeniyle söndürme çalışmalarında güçlük yaşandığı bildirildi.

Son dakika... Balıkesir Kepsutta orman yangını

 

BALIKESİR VALİSİ ŞILDAK’TAN AÇIKLAMA

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, TRT Haber’de yaptığı açıklamada, “Kontrol altında diyemeyiz henüz. Risk devam ediyor. Karadan ve havadan müdahaleler devam ediyor. Amacımızı havanın kararmasından önce baskılamak. İyi bir koordinasyonla inşallah hayırlı haberleri paylaşacağız. Havadan ilk müdahalenin 40-45 dakika içinde başladığını söylemek istiyorum. 3 helikopter ve 2 uçak 45 dakika içinde alandaydılar. Şu anda toplam 11 helikopter ve 5 uçakla kuvvetli bir müdahale yapılıyor. 3 hektarlık bir alan etkilendi yangından. Çok iyi hazırlıklar yapıyoruz. Rüzgarlı hava etkisini sürdürüyor. 01.00 gibi rüzgar etkisini kaybedecek. Yerleşim alanları yamacın sırtında bulunuyor. 1-1,5 km’lik mesafede başlıyor yangın. Enerji nakil hatlarından kaynaklı bir yangın da olabilir. Tespit çalışmaları devam ediyor. Kozalakların sıçrama gibi de durumu var. Daha da yayılımını engellemeye çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Son dakika... Balıkesir Kepsutta orman yangını

 

ÇANAKKALE’DE ANZAK KOYU’NDA YANGIN: ALEVLER ORMANA DA SIÇRADI

Çanakkale’nin Eceabat ilçesindeki Anzak Koyu mevkisinde bir kamyonda çıkan yangın, ormana da sıçradı. Tehlike arz ettiği belirtilen yangına, havadan ve karadan müdahale sürüyor.

Çanakkale 112 Acil Çağrı Merkezi’ne, saat 15.30 sıralarında Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı sınırları içindeki Anzak Koyu mevkisinde saman yüklü bir kamyonda çıkan yangının ormana da sıçradığı ihbarı geldi.

Son dakika... Balıkesir Kepsutta orman yangını

 

İhbarla Çanakkale ve Edirne’nin Keşan ilçesinde konuşlu toplam 2 söndürme helikopterinin yanı sıra 1 ilk müdahale aracı, 7 arazöz, 5 su ikmal aracı, 1 dozer, 5 hizmet aracı, 1 treyler, 2 itfaiye aracı bölgeye sevk edildi. Çeşitli kurumlara ait 5 su tankeri de söndürme çalışmalarına destek verdi. Alevlere ilk müdahale, 5 dakika içinde yapıldı. Kuvvetli rüzgar nedeniyle söndürme çalışmalarında güçlük yaşandığı bildirildi. Tehlike arz ettiği belirtilen yangına, havadan ve karadan müdahale sürüyor. Burak GEZEN/ÇANAKKALE, (DHA)

Son dakika... Balıkesir Kepsutta orman yangını

 

İZMİR’DE ORMAN YANGINI

İzmir’in Gaziemir ilçesinde çıkan orman yangınına, havadan ve karadan müdahale ediliyor.

Yangın, saat 16.30 sıralarında Sarnıç Mahallesi yakınlarındaki ormanda çıktı. İhbarla bölgeye İzmir Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı 2 uçak, 3 helikopter ve 17 arazöz gönderildi.

Son dakika... Balıkesir Kepsutta orman yangını

 

Ekiplerin alevleri kontrol altına almak için çalışmaları sürüyor. Tolga TAHÇI/İZMİR,(DHA)

Son dakika... Balıkesir Kepsutta orman yangını

 

 

Hayatın Her Alanına Dair Haberler Hakkında Tarafsızca Doğru Bilgiye Ulaşmanın Yolu ! Bizi Okuyun Haberiniz Olsun !