Haber Konseyi | Doğru Tarafsız Gazetecilik

Bir deprem olsa Kadıköy’de en az 3 bin bina yıkılır!

Bir deprem olsa Kadıköy’de en az 3 bin bina yıkılır!
HaberKonseyi Editör
HaberKonseyi Editör( editor@haberkonseyi.com )
13 views
24 Mart 2023 - 10:23
Bir deprem olsa Kadıköy’de en az 3 bin bina yıkılır!Kadıköy Belediyesi, hazırladığı “Mevcut Durum 2030” başlıklı raporunda deprem riskine yönelik bazı saptamalarda bulundu. Rapora göre, olası bir depremde Kadıköy’de en az 3 bin bina yıkılabilir.

Bir deprem olsa Kadıköy'de en az 3 bin bina yıkılır!

Kadıköy Belediyesi tarafından hazırlanan “Mevcut Durum 2030” başlıklı raporda İstanbul’da deprem riskine yönelik saptamalar yer aldı.

Milliyet’te yer alan habere göre; Raporda zemin risklerinin tespitine yönelik 3 boyutlu yükseklik (eğim) haritasına değinildi.

3 BİN 318 KONUT

Raporda sıvılaşma açısından yerleşimin en riskli olduğu alanların ilçe zemininin yüzde 16’sını oluşturduğu ve ciddi risk taşıyan bu alanlardaki bina sayısının toplam bina stoğunun yüzde 12.1’i olan 3 bin 318 adet konuta denk geldiğinin altı çizildi.

Raporda Marmara Denizi’nde 7.5 büyüklüğünde deprem olması durumuna ilişkin öngörüler şöyle:

“Kadıköy’deki binaların yüzde 27’sinin hafif, yüzde 10’unun orta, yüzde 2’sinin ağır ve yüzde 1’inin de çok ağır hasar görmesi beklenmektedir. Olası 7.5’lik bir depremde Kadıköy’deki binaların ortalama yüzde 13’üne denk gelen 3 bin 139 yapı orta ve üstü seviyede hasar görmesi öngörülmektedir. Deprem sonrası ilçede yaklaşık 13 bin 585 hanelik acil barınma ihtiyacının ortaya çıkacağı tahmin edilebilir. Hane başına 3 kişilik nüfus kabulüyle, yaklaşık 40 bin 755 kişinin acil barınma ihtiyacı olacaktır.”

Hayatın Her Alanına Dair Haberler Hakkında Tarafsızca Doğru Bilgiye Ulaşmanın Yolu ! Bizi Okuyun Haberiniz Olsun !