Haber Konseyi | Doğru Tarafsız Gazetecilik

Stoltenberg: Türkiye’nin diplomatik çabalarını takdirle karşılıyorum

Stoltenberg: Türkiye’nin diplomatik çabalarını takdirle karşılıyorum
HaberKonseyi Editör
HaberKonseyi Editör( editor@haberkonseyi.com )
42 views
11 Mart 2022 - 12:51

Stoltenberg: Türkiye’nin diplomatik çabalarını takdirle karşılıyorum

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye’nin değerli bir NATO müttefiki olduğunu belirterek Rusya-Ukrayna savaşının sonlandırılması için Türkiye’nin yürüttüğü diplomatik çabaları takdirle karşıladığını söyledi.

 

Stoltenberg: Türkiye'nin diplomatik çabalarını takdirle karşılıyorum

Anadolu Ajansının Global İletişim Ortağı olduğu Antalya Diplomasi Forumu için Türkiye’ye gelen Stoltenberg, AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

“Türkiye, çok değerli bir müttefik. Türkiye NATO’nun toplu savunmasına çok farklı şekillerde katkı sağlamaktadır.” diyen Stoltenberg, Türkiye’nin aynı zamanda terörle mücadelede kilit rol oynadığını, Suriye ve Irak ile sınırı bulunduğunu, stratejik bir konumda yer aldığını belirtti

Stoltenberg, Türkiye’nin Kosova ve Irak’takiler gibi NATO misyonlarına çok önemli katkılar yaptığını, başka birçok bölgeye uçaklar ve gemiler göndererek, NATO misyonlarına katıldığını hatırlatarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı da arayarak Türkiye’nin NATO’ya üye oluşunun 70. yılı dolayısıyla tebriklerini ilettiğini bildirdi.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısını haksız ve gerekçesiz bir savaş olarak nitelendiren Stoltenberg, Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’ndan beri görülmemiş bir gaddarlık sergilendiğini vurguladı.

Stoltenberg, “Rusya Devlet Başkanı Putin’e savaşı sonlandırması ve kuvvetlerini çekmesi, diplomatik çabalara girişmesi çağrısında bulunuyoruz.” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba’nın dün Antalya Diplomatik Forumu kapsamında bir araya gelmesine atıfta bulunan Stoltenberg, “Türkiye’yi de barışçıl bir çözüme gidebilecek diplomatik ve siyasi süreçleri kolaylaştırma çabaları nedeniyle takdirle karşılıyorum.” diye konuştu.

Ukrayna’ya destek sürecek

NATO’nun Rusya’ya karşı birliktelik sergilediğini, birçok NATO ülkesinin Rusya’ya ağır yaptırımlar uyguladığını hatırlatan Stoltenberg, Ukrayna’ya desteklerinin de devam edeceğini aktardı.

Stoltenberg, NATO müttefiklerinin 2014’ten bu yana Ukrayna ordusunu eğittiğini, son dönemde bunun hızlandırıldığını bildirdi.

NATO’nun aynı zamanda kendi müttefiklerini koruma ve savunma gibi ana bir sorumluluk taşıdığını vurgulayan Stoltenberg, 30 üyeli, 1 milyon nüfuslu ittifakın doğusundaki varlığını güçlendirdiklerini hatırlattı.

Hayatın Her Alanına Dair Haberler Hakkında Tarafsızca Doğru Bilgiye Ulaşmanın Yolu ! Bizi Okuyun Haberiniz Olsun !