Haber Konseyi | Doğru Tarafsız Gazetecilik

Uzmanından yeni tahmin: En düşük emekli aylığına ne kadar zam yapılacak?

Uzmanından yeni tahmin: En düşük emekli aylığına ne kadar zam yapılacak?
HaberKonseyi Editör
HaberKonseyi Editör( editor@haberkonseyi.com )
2 views
16 Nisan 2024 - 12:54

Açıklanan son enflasyon verilerinin ardından emekli aylıklarıyla ilgili zam hesapları yapılmaya başlandı. Mayıs ayında enflasyonun pik yapması sonrasında ise düşüşe geçmesi bekleniyor

Uzmanından yeni tahmin: En düşük emekli aylığına ne kadar zam yapılacak? - Sayfa 1

EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞI TAHMİNLERİ: Mart ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından emeklilerin alacağı 3 aylık zam farkı belli oldu. Geriye sadece nisan, mayıs ve haziran aylarında açıklanacak olan enflasyon verisi kaldı. Peki enflasyon tahminlerine göre emeklilere ne kadar zam yapılacak, en düşük emekli maaşı için tahminler neler?

19

Uzmanından yeni tahmin: En düşük emekli aylığına ne kadar zam yapılacak? - Sayfa 2

Milliyet’te yer alan habere göre konuyla ilgili tüm merak edilenleri Sosyal Güvenlik Müşaviri Emin Yılmaz açıkladı. Yılmaz konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Geçtiğimiz haftalarda TÜİK tarafından açıklanan mart ayı enflasyon verisi yüzde 3,16 olarak piyasalara duyurulmuştu. Ocakta yüzde 6,70 ve şubatta açıklanan yüzde 4,53’ün üzerine mart ayını da ekleyince 3 aylık toplam enflasyon farkı %15,05 olarak kesinleşti.

29

Uzmanından yeni tahmin: En düşük emekli aylığına ne kadar zam yapılacak? - Sayfa 3

‘EMEKLİLERİN HAK ETTİĞİ 3 AYLIK ZAM BELLİ OLDU’ İşte buradaki yüzde 15,05’lik rakam üzerinden emeklilerimizin kök aylıklarına gelecek zam oranı şimdiden netleşmiş oldu. Şu an için okuyucularımız e-Devlet vasıtası ile kök aylıklarının üzerine %15,05’lik rakamı hesaplayarak kendileri de bunu tespit edebilirler.

39

Uzmanından yeni tahmin: En düşük emekli aylığına ne kadar zam yapılacak? - Sayfa 4

Tabi ki buradaki verilere refah payı eklentisinin dahil olmadığını belirtmek isterim. Normalde yasal olarak emeklilerimize TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranı üzerinden zam yapılmaktadır. Refah payı uygulaması yasalarımızda yok, fakat son emekli maaşlarına bakıldığı zaman refah payı eklentisini siyasi iktidarın yaptığını gözlemlemekteyiz.

49

Uzmanından yeni tahmin: En düşük emekli aylığına ne kadar zam yapılacak? - Sayfa 5

ENFLASYON TAHMİNLERİNE GÖRE EMEKLİLERE TEMMUZDA NE KADAR ZAM YAPILACAK? Emeklilerimiz ocak ve temmuz aylarında yılda iki defa maaş farklarını almaktadırlar. Temmuz maaş farkları için nisan, mayıs ve haziran verilerinin de ortaya çıkması lazım. Bu sebepten dolayı tahminler üzerinden bazı verileri hesaplayabiliriz.

59

Uzmanından yeni tahmin: En düşük emekli aylığına ne kadar zam yapılacak? - Sayfa 6

2024 yılı enflasyon verisi %36 olarak tahmin edilmektedir. Mayıs ayında enflasyonun %70 ile %75 arası bir seviyede tepe yapması beklenmektedir. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in beyanatları ve uygulanan sıkı maliye ve para politikası vasıtasıyla sonrasında baz etkisi ile bu rakamın düşüşe geçeceği ve yıl sonunu %36 ile kapatacağı hedeflenmektedir.

69

Uzmanından yeni tahmin: En düşük emekli aylığına ne kadar zam yapılacak? - Sayfa 7

2024 yılı altı aylık enflasyon rakamının %24 seviyesinde gerçekleşeceği kanaatindeyim. Geçmiş dönemlerde refah payı eklentisinin yapıldığını gözlemlemekteyiz. Bir önceki dönemde memur, SSK ve Bağkur emeklilerinin maaşlarının refah payı vasıtası ile eşitlendiğini gördük. Eğer enflasyon yüzde 24 olarak açıklanırsa memur ve memur emeklilerine %18,60 oranında toplu sözleşmeden kaynaklı zam yapılacaktır.

79

Uzmanından yeni tahmin: En düşük emekli aylığına ne kadar zam yapılacak? - Sayfa 8

Ben bu dönemde de memur emeklileri, SSK ve Bağkur emeklilerine aynı oranda zam yapılacağını düşünüyorum. Enflasyon tahminine göre emeklilere yüzde 24 civarında bir zam yapılacaktır.

89

Uzmanından yeni tahmin: En düşük emekli aylığına ne kadar zam yapılacak? - Sayfa 9

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI TEMMUZ AYINDA KAÇ OLACAK? Emekli maaşları ile ilgili taban aylık uygulaması en son 7.500 TL’den 10.000 TL’ye çıkarılmıştı. Yeni zam döneminde ise bazı emekliler kök aylık uygulamasından dolayı enflasyon farklarını tam olarak maaşlarında göremeyebilirler. Bu sebepten ötürü ben en düşük emekli maaşının 10 bin TL’den 12 bin 500 ile 15 bin TL arasında bir seviyeye yükseleceğini düşünüyorum.”

99

Hayatın Her Alanına Dair Haberler Hakkında Tarafsızca Doğru Bilgiye Ulaşmanın Yolu ! Bizi Okuyun Haberiniz Olsun !