Haber Konseyi | Doğru Tarafsız Gazetecilik

Tarihi çeşmeyi yıktılar! Kentsel dönüşüm kurbanı

Tarihi çeşmeyi yıktılar! Kentsel dönüşüm kurbanı
HaberKonseyi Editör
HaberKonseyi Editör( editor@haberkonseyi.com )
21 views
09 Mayıs 2022 - 9:04

İstanbul Beşiktaş’ın Dikilitaş Mahallesi’nde bulunan Hamidiye Çeşmesi’nin, arkasında kalan binanın kentsel dönüşüme girmesiyle birlikte izinsiz olarak yıkıldığı iddia edildi. Mahalle sakinleri çeşmenin yıkılmasına tepki gösterirken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi yasal sürecin başlatıldığını açıkladı.

İstanbul Beşiktaş’taki Dikilitaş Mahallesi’nde 1926 yılından itibaren bulunan Hamidiye Çeşmesi, 1970’lerde yer değişikliği ile Hora Sokak’a taşındı. Hayırseverler tarafından yaptırılan ve yarım asırdır aynı yerde bulunan çeşme, arkasındaki binanın kentsel dönüşüme girmesiyle 17 Nisan’da izinsiz yıkıldı. Çeşmenin yıkılmasına, çevre sakinleri tepki gösterdi. Çeşmenin kendileri için değer taşıdığını söyleyen bölge halkı, yeniden yapılmasını istiyor. Yerinde şu an demir yığınlarının bulunduğu çeşmeye ilişkin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi izinsiz yapılan yıkımla ilgili yasal sürecin başlatıldığını açıkladı.

‘HAFIZA YOK EDİLDİ’

Beykent Üniversitesi’nden Anıt Koruma ve Bakım Uzmanı Doç. Dr. Gamze Kaymak Heinz, çeşmenin yıkılmasıyla çevredekilerin hafızasının silindiğini belirtirken, müteahhitlerin de koruma eğitimi almaları gerektiğini söyledi. Çeşmelerin kamusal alanın önemli bir parçası olduğunu belirten Heinz, “Halkın zaman içinde ona atfettiği bir değer vardır ve anıt kavramı bir değerdir. Birtakım kâğıtlar üzerinde anıt olarak gözüküp gözükmemesi bir argüman olamaz. Bu toplumda bir koruma bilincinin yerleşmesi gerekiyor. Karar verici pozisyonda olan herkes bir koruma eğitiminden geçmeli. Burada, bu çevrede yaşayan insanların hafızası yok edildi” diye konuştu.

‘İNŞAAT SAHAMIZIN İÇİNDEYDİ’

Öte yandan şantiye şefi Kaan Kürşat Kocaoğlu çeşmenin yıkımına ilişkin “Bu çeşme bizim inşaat sahamızın içerisindeydi, biz bu çeşmeyi yıktık ve şu an zemin güçlendirmesi yapıyoruz. Tescilli olan bir çeşme değildi. İnşaat bittikten sonra zaten biz bu çeşmenin daha güzelini yapıp mahallenin hizmetine sunacağız. İnşaat alanımızın içinde olduğu için yıkmak zorundaydık” dedi.

‘ÇEŞMEMİZİ İSTİYORUZ’

46 yıldır Dikilitaş’ta yaşayan Ramiz Öztel çeşmenin yıkılmasıyla ilgili, “Yıllar önceden beri su taşıdığımız çeşmeydi. Yıkılmasına çok üzüldük. Belediyeden buranın tapulu olduğunu ispatladık ve sözünü aldık, inşaat bittikten sonra çeşmemiz yeniden yapılacak. 3 kuşaktır bu çeşme vardı. Bu çeşmeden babamlar su taşımış, ben su taşıdım. Bu çeşmenin anılarına ve tarihine inanıyorum. Çeşmeyi çocuklarımın da görmesini istiyorum. Dikilitaş için bir semboldü. Çeşmemizi istiyoruz” diye konuştu.

60 yaşındaki Bekir Can ise “Bu çeşmemizin tekrar yerine konulmasını istiyoruz. Böyle değerleri kaybetmememiz, her zaman hatırlamamız lazım” dedi.

Hayatın Her Alanına Dair Haberler Hakkında Tarafsızca Doğru Bilgiye Ulaşmanın Yolu ! Bizi Okuyun Haberiniz Olsun !