Haber Konseyi | Doğru Tarafsız Gazetecilik

Prof. Dr. Naci Görür alarm veren yerleri açıkladı! ‘Depremin şiddeti 9’u bulur…’

Prof. Dr. Naci Görür alarm veren yerleri açıkladı! ‘Depremin şiddeti 9’u bulur…’
HaberKonseyi Editör
HaberKonseyi Editör( editor@haberkonseyi.com )
5 views
15 Mart 2023 - 15:07
Kahramanmaraş ve Elazığ depremlerini öngören ve depremler öncesinde de uyarılarda bulunan Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, deprem alarmı verilen bölgeleri açıklarken, olası Marmara depreminin şiddetinin 9 olabileceğini söyledi.
Prof. Dr. Naci Görür alarm veren yerleri açıkladı! 'Depremin şiddeti 9'u bulur…' - Sayfa 1

Kahramanmaraş merkezli iki deprem hem 11 ili yıktı hem de 50 bine yakın vatandaşın hayatına mal oldu. Deprem felaketi sonrası uzmanlar birbiri ardına özellikle beklenen büyük İstanbul depremi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Son olarak Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür uyarı yaptı ve olası Marmara depreminin şiddetinin 9 olabileceğini söyledi.

118

Prof. Dr. Naci Görür alarm veren yerleri açıkladı! 'Depremin şiddeti 9'u bulur…' - Sayfa 2

Kısa Dalga’dan Yeşim Özdemir’e konuşan Görür, 6 Şubat depremlerinin sonuçlarını değerlendirerek artçıların bir yıldan fazla süreceğini söyledi.

218

Prof. Dr. Naci Görür alarm veren yerleri açıkladı! 'Depremin şiddeti 9'u bulur…' - Sayfa 3

Marmara Bölgesinde deprem alarmı verdiklerini söyleyen Naci Görür, özellikle kıyıda on kilometre içerisinde kalan alanlarda depremin oldukça şiddetli hissedileceğini vurguladı.

318

Prof. Dr. Naci Görür alarm veren yerleri açıkladı! 'Depremin şiddeti 9'u bulur…' - Sayfa 4

Avrupa Yakası’nda deprem zararlarının daha fazla hissedileceğini söyleyerek depremin şiddetinin 9.0’ı bulacağını ifade etti ve şunları söyledi:

418

Prof. Dr. Naci Görür alarm veren yerleri açıkladı! 'Depremin şiddeti 9'u bulur…' - Sayfa 5

“Depremler olmadan dahi biz Marmara Bölgesi’nde deprem alarmı vermiştik, bu bir.”

518

Prof. Dr. Naci Görür alarm veren yerleri açıkladı! 'Depremin şiddeti 9'u bulur…' - Sayfa 6

“İkincisi Erzincan’ın doğusunda, Erzincan ile Bingöl Karlıova arasında Yedisu Fay’ında deprem beklediğimizi öngörmüştük.”

618

Prof. Dr. Naci Görür alarm veren yerleri açıkladı! 'Depremin şiddeti 9'u bulur…' - Sayfa 7

“Onun dışında Ege bölgesi, orası zaten sık sık küçük depremlerle sarsılıyor. Oradaki depremlerin kaynağı da bu Helen Kıbrıs Yayı, orada hareketlilik fazla.”

718

Prof. Dr. Naci Görür alarm veren yerleri açıkladı! 'Depremin şiddeti 9'u bulur…' - Sayfa 8

“Dolayısıyla İzmir’den Antalya’ya kadar kıyı bölgelerimizde irili ufaklı depremler öngörülüyor. Oranın tektonik yapısı gereği.”

818

Prof. Dr. Naci Görür alarm veren yerleri açıkladı! 'Depremin şiddeti 9'u bulur…' - Sayfa 9

“Bir de bu 6 Şubat depremleri nedeniyle belki Adana Bölgesi’nde de stres transferi nedeniyle bazı faylarda hareketlenme olabilir. Hatta Kıbrıs’ı dahi düşündük.”

918

Prof. Dr. Naci Görür alarm veren yerleri açıkladı! 'Depremin şiddeti 9'u bulur…' - Sayfa 10

“Doğu Anadolu Bölgesi’ne yakın olarak; Kayseri, Sivas, Erzincan’ın doğusu yani Bingöl yakınları, Malatya. Malatya’nın özellikle kuzeybatısı, kuzeyi. Orada Malatya Fayı ve Tuzla Fayı. Oralarda belirli hareketlenmeler gözlemlenebilir.”

1018

Prof. Dr. Naci Görür alarm veren yerleri açıkladı! 'Depremin şiddeti 9'u bulur…' - Sayfa 11

MARMARA BÖLGESİNDE DEPREM ALARMI

Doğu Anadolu, Batı Anadolu ve Kuzey Anadolu fay hatları üzerinde bulunan Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğunu her fırsatta dile getiren Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, yer ve zamandan bağımsız olarak ülkenin her an depreme hazırlıklı olması gerektiğini söyledi.

1118

Prof. Dr. Naci Görür alarm veren yerleri açıkladı! 'Depremin şiddeti 9'u bulur…' - Sayfa 12

Marmara Bölgesinde deprem alarmı verdiklerini, özellikle kıyıda on kilometre içerisinde kalan alanlarda depremin oldukça şiddetli hissedileceğini ve Avrupa Yakası’nda deprem zararlarının daha fazla hissedileceğini belirten Naci Görür, depremin şiddetinin 9.0’ı bulacağını ifade etti.

1218

Prof. Dr. Naci Görür alarm veren yerleri açıkladı! 'Depremin şiddeti 9'u bulur…' - Sayfa 13

“HERKES SINIFTA KALMIŞ”

Jeoloji Uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, hükümetin, merkezi yönetimin ve yerel yönetimlerin depreme dirençli kentler yapmak için sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğini, halkın da yönetimlere bu noktada baskı yapması gerektiğini vurguladı.

1318

Prof. Dr. Naci Görür alarm veren yerleri açıkladı! 'Depremin şiddeti 9'u bulur…' - Sayfa 14

Prof. Dr. Görür, “Bugün yıkıma bakınca yerel yönetimlerin de doğru düzgün bir şey yapmadıklarını görüyoruz, inşaatçıların da yapmadığını görüyoruz, merkezi yönetimin de yapmadığını görüyoruz. Herkes sınıfta kalmış.” dedi.

1418

Prof. Dr. Naci Görür alarm veren yerleri açıkladı! 'Depremin şiddeti 9'u bulur…' - Sayfa 15

 “HALK SANDIKTA GEREĞİNİ YAPSIN”

Yöneticilerin sorumluluklarını yerine getirmekte ve halkın can güvenliğini sağlayacak kentler oluşturmada istekli olmadıklarını vurgulayan Görür, halkın yöneticiler üzerinde baskı uygulaması gerektiğini ifade ederek, seçmene can güvenliğini sağlayacak, depreme kader demeyecek siyasetçilere oy vermesi çağrısında bulundu.

1518

Prof. Dr. Naci Görür alarm veren yerleri açıkladı! 'Depremin şiddeti 9'u bulur…' - Sayfa 16

“Bir halkta eğer deprem bilinci, kültürü, bilgisi yoksa o kenti depreme hazırlayamazsın. Halk ne yapar yapar, muhakkak yanlış işler yapar. Kaçak kat çıkartır, olmayan balkonları yaratır, iki katı üç kat yapar, kendine göre çeşitli malzemelerle binayı yapar. ‘Başımı sokacağım’ der, imara ve iskana aykırı her şeyi yaptığı gibi belediye başkanlarının, siyasetin üzerinde baskı uygulayarak imar afları çıkartır. Oyla da onları ödüllendirir. Halk bizzat deprem kültürüne sahip olmalı ki depremde kenti zayıflatacak faaliyetlerin yapılmasına halkın kendisi müsade etmesin. Yapanlara karşı kaşını karartsın, sandıkta da gereğini yapsın.”

1618

Prof. Dr. Naci Görür alarm veren yerleri açıkladı! 'Depremin şiddeti 9'u bulur…' - Sayfa 17

“DEPREM DİRENÇLİ KENTLER OLUŞTURMAK ZORUNDAYIZ”

Kent bileşenlerinin yönetim sistemi ve yönetici karakteristiği, halk, altyapı, yapı stoku, ekonomi, çevre ve ekosistem parametrelerinden oluştuğunu belirten Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, deprem öncesinde bu bileşenlerde oluşan hasarları tespit ederek o hasarları azaltacak önlemleri almak gerektiğini vurguladı. Görür, Türkiye’nin deprem ülkesi olduğunu hatırlatarak şunları aktardı:

1718

Prof. Dr. Naci Görür alarm veren yerleri açıkladı! 'Depremin şiddeti 9'u bulur…' - Sayfa 18

“Depremler on üç milyon seneden beri olagelmekte daha milyonlarca sene de devam edecektir. Eğer biz Türk milleti olarak bu topraklarda ilelebet yaşayacaksak, neslimizi devam ettirecekseki depremi de durduramayacağımıza göre deprem dirençli kentler oluşturmak zorundayız. Bunu biz mi icat edeceğiz? Hayır, dünyada bu var. Kalifornia’da, Japonya’da, Şili’de, Meksika’da, Çin’de, Hindistan’da, İtalya’da bu var. Oralarda da bu büyüklükte depremler oluyor, beş-on kişi tesadüfen ölüyor. Bazen öyle büyük depremler olurken masanın üzerinden ancak kalemler düşmesin diye yeltenip çalışmalarına devam ediyorlar. Çünkü şundan eminler, çatı kafalarına çökmeyecek, çocukları okulda göcük altında kalmayacak, çalıştığı dairede-fabrikada göcük altında kalmayacak bundan eminler. Bu yapılabilir. Bunu yapabilecek gücümüz var. Paramız var, mühendisimiz var, bilimadamımız var, aklımız var. Sadece bunu yapacak siyasi irademiz, halkın bizzat desteği, gözetim ve denetimi yok. Yerel yöneticilerin bu konuya karşı bir istekleri yok.”

Hayatın Her Alanına Dair Haberler Hakkında Tarafsızca Doğru Bilgiye Ulaşmanın Yolu ! Bizi Okuyun Haberiniz Olsun !