Haber Konseyi | Doğru Tarafsız Gazetecilik

İklim Tamkan’ın yakın arkadaşları konuştu! ‘Fırat Tanış aylarca taciz etti’

İklim Tamkan’ın yakın arkadaşları konuştu! ‘Fırat Tanış aylarca taciz etti’
HaberKonseyi Editör
HaberKonseyi Editör( editor@haberkonseyi.com )
13 views
01 Mart 2024 - 10:45
Piyanist ve besteci İklim Tamkan, oyuncu Fırat Tanış’ın kendisini psikolojik şiddete maruz bıraktığı, tehdit ettiği ve ısrarlı takipte bulunduğu gerekçesiyle uzaklaştırma kararı aldığını açıkladı. Tamkan’ın yakın arkadaşları piyanist Ece Dağıstan ve Uğur Mumcu’nun kızı Özge Mumcu Aybars şahit oldu.

İklim Tamkan'ın yakın arkadaşları konuştu! 'Fırat Tanış aylarca taciz etti' - Sayfa 1

Piyanist İklim Tamkan, eski sevgilisi oyuncu Fırat Tanış hakkında kendi sosyal medya hesabından iddialarda bulundu. Tamkan, eylül ayında ayrıldığı oyuncu sevgilisi Fırat Tanış tarafından şiddet, tehdit, ısrarlı takibe maruz kaldığını açıkladı. Hem ruh hem de beden sağlığının bundan olumsuz etkilendiğini belirterek olayı yargıya taşıdığını duyurdu. Tanış hakkında uzaklaştırma kararı çıkarttığını ve şiddetin zincirinin sessiz bir halkası olmayacağını ifade etti.

İklim Tamkan'ın yakın arkadaşları konuştu! 'Fırat Tanış aylarca taciz etti' - Sayfa 2

“SUSMAK ÇÖZÜM DEĞİL”

İklim Tamkan’a sosyal medyadan birçok destek mesajı geldi. İlk destek mesajını verenler arasında ise Uğur Mumcu’nun kızı Özge Mumcu Aybars vardı.

İklim Tamkan'ın yakın arkadaşları konuştu! 'Fırat Tanış aylarca taciz etti' - Sayfa 3

Tamkan’ın bir diğer yakın arkadaşı piyanist Ece Dağıstan da sosyal medya hesabından Tamkan’ın açıklamasını paylaşarak destek mesajı yayınladı.

İklim Tamkan'ın yakın arkadaşları konuştu! 'Fırat Tanış aylarca taciz etti' - Sayfa 4

Sabah’tan Tuba Kalçık’a konuşan Mumcu, Tamkan’ın yaşadığı taciz ve şiddet sarmalının tanığı olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti:

İklim Tamkan'ın yakın arkadaşları konuştu! 'Fırat Tanış aylarca taciz etti' - Sayfa 5

MUMCU: “AYLARDIR TACİZ EDİYORDU”

“İklim’in arkasındayım. Bu yaşananlara sadece ben de değil, İklim’in yakın çevresi de şahit. Bir kadın olarak onu destekliyorum.”

Sosyal medyada Tamkan’ın bu kadar zaman neden uzaklaştırma kararı almadığı sorusu da gündeme geldi. Bu soruya Özge Mumcu şu  yanıtı verdi:

“Fırat Tanış, aylardır taciz ediyordu, tacizleri bitmeyince İklim avukatını devreye soktu. Ne yaşadığını biz yakından biliyoruz.”

İklim Tamkan'ın yakın arkadaşları konuştu! 'Fırat Tanış aylarca taciz etti' - Sayfa 6

Dağıstan, sosyal medya hesabından şu ifadelere yer verdi:

“Keşke dostlarımın sadece mutluluğuna tanık olabilsem… Maalesef uğradığı zorbalığa şahit olmanın üzüntüsündeyim.
Susmayı çözüm zannedenlerden olmadık, olmayacağız. Adaletli olmak bunu gerektirir çünkü.”

İklim Tamkan'ın yakın arkadaşları konuştu! 'Fırat Tanış aylarca taciz etti' - Sayfa 7

Oyuncu Gonca Vuslateri de İklim Tamkan’a destek veren isimler arasındaydı. Vuslateri’nin sosyal medyasından yaptığı açıklama ise şöyle:

İklim Tamkan'ın yakın arkadaşları konuştu! 'Fırat Tanış aylarca taciz etti' - Sayfa 8

“Defterin sayfalarını aralardım da… Gebelikte kendimi geremem. Bilinmesinden duyduğumuz tarifsiz ‘görülüyor’ hissi… Göğsüme giden nefesi ve ilahi adalet duygumu tarif edemem! Eminim kendisi yüzünden terapist kapılarında uyuyan kadın meslektaşları biraz olsun huzur bulmuştur.”

İklim Tamkan'ın yakın arkadaşları konuştu! 'Fırat Tanış aylarca taciz etti' - Sayfa 9

NE OLMUŞTU?

Piyanist İklim Tamkan, beraberliğini sonlandırdığı oyuncu Fırat Tanış hakkında ‘psikolojik şiddet, tehdit, ısrarlı takip’ten dolayı uzaklaştırma kararı aldırdığını duyurdu.

İklim Tamkan'ın yakın arkadaşları konuştu! 'Fırat Tanış aylarca taciz etti' - Sayfa 10

Piyanist İklim Tamkan sosyal medya hebasından bu mesajı yayınladı:

“Eylül ayı sonunda beraberliğimi sonlandırdığım Nuri Fırat TANIŞ’ın ayrılık sonrasında beni, ailemi ve yakınlarımı içine çektiği süregelen ağır psikolojik şiddet, tehdit, ısrarlı takip sarmalına karşı uzaklaştırma kararı almış bulunuyorum…”

İklim Tamkan'ın yakın arkadaşları konuştu! 'Fırat Tanış aylarca taciz etti' - Sayfa 11

“Yaşadığım bu tecrübe benim için “yanlış bir seçimdi” deyip geçemeyeceğim kadar yıpratıcı ve ürkütücü, sürreal bir hikayeye dönüşmüştür…”

İklim Tamkan'ın yakın arkadaşları konuştu! 'Fırat Tanış aylarca taciz etti' - Sayfa 12

“Maruz kaldığım şiddet sarmalı bana, aileme ve yakın çevreme şu ana dek hiç karşılaşmadığımız, tanık olmadığımız tarifi ve tahmini mümkün olmayan hisler yaşatmış ve bizde derin yaralar açmıştır…”

İklim Tamkan'ın yakın arkadaşları konuştu! 'Fırat Tanış aylarca taciz etti' - Sayfa 13

“Daima her türlü canlıya sevgi ve saygıyla yaklaşmayı ilke edinmiş biri olarak böylesi bir durumda toplumsal, ahlaki ve vicdani sorumluluk taşıdığımın farkındayım…”

İklim Tamkan'ın yakın arkadaşları konuştu! 'Fırat Tanış aylarca taciz etti' - Sayfa 14

“İnandığım değerler, öz saygım ve öngörülerim bu kişinin bir şiddet faili olduğu bilgisini hemcinslerimle ve kamuoyu ile paylaşma zorunluluğunu doğurdu. Bu şiddet zincirini kırmayı bir sorumluluk olarak görüyorum ve bu zincirin sessiz bir halkası olmayı reddediyorum.”

İklim Tamkan'ın yakın arkadaşları konuştu! 'Fırat Tanış aylarca taciz etti' - Sayfa 15

“Uzaklaştırma kararının, gördüğüm şiddet sonrasında bozulan ruh ve beden sağlığıma tekrar kavuşma sürecinde önemli bir rol oynayacağına inanıyorum. Şahsın beni maruz bırakmış olduğu eylemler kişilik haklarıma açıkça bir saldırıdır ve Türk Ceza Kanunu kapsamında birden fazla suçun konusunu oluşturabilecek niteliktedir.”

İklim Tamkan'ın yakın arkadaşları konuştu! 'Fırat Tanış aylarca taciz etti' - Sayfa 16

“İçinde yaşadığımız toplumun her hücresine nüfuz etmiş erkek egemen zihniyetin davranış kalıplarına ve yargılarına boyun eğmeyi reddediyorum. Yaşadığım bu korkunç sürecin bende yaratmış olduğu tahribatı tümüyle onarabilecek hiçbir merci olduğunu düşünmüyorum.”

İklim Tamkan'ın yakın arkadaşları konuştu! 'Fırat Tanış aylarca taciz etti' - Sayfa 17

“Özetle, bu eylem epeydir gölgede kalmış bir gerçeğin günyüzüne çıkarılmasından ibarettir.  Maruz kaldığım psikolojik şiddet, tehdit ve ısrarlı takip sarmalı fail tarafından sonlandırılmadığı takdirde eken biçecektir, eden bulacaktır. Çünkü hiç korkmuyorum. Kamuoyuna saygıyla, İklim Tamkan.”

Hayatın Her Alanına Dair Haberler Hakkında Tarafsızca Doğru Bilgiye Ulaşmanın Yolu ! Bizi Okuyun Haberiniz Olsun !