Haber Konseyi | Doğru Tarafsız Gazetecilik

Mahsun Kırmızıgül’ün filminde kavga çıktı.

Mahsun Kırmızıgül’ün filminde kavga çıktı.
4 views
27 Ocak 2023 - 15:24

Senaryosunu Mahsun Kırmızıgül‘ün kaleme aldığı, müzik yapımcısı Hilmi Topaloğlu‘nun (Topal) Anadolu’nun dört bir yanından kabiliyetli genç müzisyenleri keşfetmesini ele alan filmin vizyona girmesinin engellenmesi talepli dava ertelendi.

 

Ünlü müzik yapımcısı 2003 yılında hayatını kaybeden müzik yapımcısı Hilmi Topaloğlu’nun büyük oğlu Volkan Topal, babasının kişilik haklarına saldırı teşkil eden sahneler olduğu iddiası ile filmin gösteriminin durdurulması için İstanbul Fikri Haklar Hukuk Mahkemesi’nden tedbir talep etmişti.

Davanın ilk duruşması görüldü.

Davalı Mahsun Kırmızıgül ve avukatları ile Hilmi Topal’ın oğlu davacı Volkan Topal ve avukatları katıldı. Duruşmayı, Hilmi Topal’ın ikinci eşi ve oğulları ile şarkıcı Mustafa Topaloğlu’nun oğlu Çağlayan Topaloğlu da takip etti. Hakimin, mahkemenin asıl hakiminin izinde olduğunu ve karar verilemeyeceğini açıklaması üzerine tarafların beyanları alındı.

“Babam da korkudan masaya çıkmış, adamı kepaze etmişler”

Davacı Volkan Topal, filmle ilgili haberleri izlerken oyuncu Şebnem Bozoklu’nun açıklamalarına denk geldiğini anlatarak şu ifadeleri kullandı:

“Bozoklu, filmde babamın sevgilisini oynadığını söylüyor. Bir sahnede de babama silah çekiyor, ‘Ya karını ya beni tercih edeceksin.’ diyor. Babam da orada korkudan masaya çıkmış. Adamı kepaze etmişler. Film şubat ayında gösterime çıkacakmış, tedbir kararı verilmesini talep ederiz.”

“Tedbir talebinin reddini istiyoruz”

Kırmızıgül’ün avukatlarından Hatice Ufuk Sıtkı da filmde Hilmi Topal’ın kişilik haklarının zedelenmediğini savunarak “Keza zedelendiği düşünülse bile kişi öldüğünde bu kişilik hakları ortadan kalkar. Tedbir talebinin reddini istiyoruz.” ifadesini kullandı.

Duruşma ertelendi, kardeşler kavga etti

Duruşma 16 Şubat’a ertelenirken Hilmi Topal’ın oğulları arasında gerginlik yaşandı.

“20 sene sonra film çıkmış, piyasaya çıkıyorsun utanmaz insan”

Duruşmanın ardından Okan Topaloğlu, Volkan Topal’a tepki göstererek, ‘’Utanmaz adam. 20 sene sonra. Ne yaptık ne ettik sordun mu sen? 20 sene sonra film çıkmış piyasaya çıkıyorsun. Babamın kemiklerini sızlatan adam, utanmaz insan. 20 senedir yoktun, senin yeğenin oldu neredesin sen? Neler yaşadığımı biliyor musun?’’ ifadelerini kullandı.

Daha sonra sakinleşen grup basın mensuplarına açıklama yapmak üzere adliyenin meydanına ilerledi.

“Her ailede vardır, 20 yıldır bu aileyle bağını koparmış, film yaptık ortaya çıktı”

Duruşma sonrası gazetecilere açıklama yapan Kırmızıgül, şu ifadeleri kullandı:

“Üzgünüz aile olarak. Keşke hiç buralara gelmeseydi. Ben filmlerimde hiç kimseyi karşıma almam, kimseyi kırmam. Zaten bütün filmlerim özgün ve gerçek hikayelerdir. Biz sadece bu film için yan yana gelmedik. Hilmi abi rahmetli olduktan sonra benim aileden hiçbir zaman bağım kopmadı. 16 Şubat’a ertelendi, filmimiz vizyona girecek. Bizim için önemli olan buydu. Biz Hilmi beyin anısına ve kendisine asla, hiç kimseye zaten saygısızlık yapmam, benim sinemamda böyle bir şey yok. Her ailede vardır, bu ailede de böyle bir ağabey varmış, maalesef ortada yok. 20 yıldır bu aileyle bağını koparmış, bir film yaptık ortaya çıktı. Ona da bir şey diyemeyeceğiz. Bu sadece Hilmi Topaloğlu’nun hikayesi değil, filmi izleyeceksiniz. Mahsun Kırmızıgül’ün, Özcan Deniz’in ve Haluk Levent’in’’

 

Hayatın Her Alanına Dair Haberler Hakkında Tarafsızca Doğru Bilgiye Ulaşmanın Yolu ! Bizi Okuyun Haberiniz Olsun !