Haber Konseyi | Doğru Tarafsız Gazetecilik

LGS sonuçları ne zaman açıklanır? LGS 2022

LGS sonuçları ne zaman açıklanır? LGS 2022
5 views
22 Haziran 2022 - 10:15

LGS sonuçları için araştırmalar hız kazandı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen LGS 2022 yılında 5 Haziran tarihinde yapıldı. Sınava giren adaylar iki oturumdaki soruları yanıtladılar. LGS soruları ve cevapları aynı gün içerisinde erişime açıldı. Şimdi gözler sonuç açıklamasında. Peki, LGS sonuçları ne zaman, ayın kaçında açıklanacak?

LGS sonuçlarının ne zaman açıklanacağı hakkında Milli Eğitim Bakanlığı açıklama yaptı. 5 Haziran’da yapılan LGS iki oturum şeklinde gerçekleştirilmişti. İlk oturum saat 09:30, ikinci oturum ise 11.30’da başladı. Puan hesaplanırken sözel ve sayısal bölümlere ait alanların her bir alt testi için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenecek. MEB tarafından yapılan açıklamada LGS sonuçlarının haziran ayı içerisinde açıklanacağı duyuruldu ve tarih verildi.

LGS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Sınav sonuçları, 30 Haziran 2022’de “www.meb.gov.tr” internet adresinden ilan edilecek. Öğrencilere sınav sonuç belgeleri posta yoluyla gönderilmeyecek.

SINAVIN GEÇERSİZ SAYILACAĞI DURUMLAR

Başvuru şartlarını taşımadığı hâlde öğrencinin sınava girmesi,

Cevap kâğıdının, sınav evrakı dönüş zarfından çıkmaması, eksik çıkması veya zarar görmüş olması,

Öğrencinin herhangi bir öğrenciden ya da dokümandan kopya çektiğinin veya kopya verdiğinin sınav görevlilerince tespit edilmesi,

Cevap kâğıdının okunmasını engelleyecek gereksiz karalamalardan dolayı optik okuyucu tarafından okunamaması,

 

LGS sonuçları ne zaman açıklanır LGS 2022 sonuçları için gözler MEB’de

 

Geçerli kimlik belgesinin ibraz edilmemesi,

Başka öğrencinin sınav evrakının kullanılması,

Öğrencinin yerine başkasının sınava girmesi,

Öğrenci tarafından sınav evrakına zarar verilmesi (soru kitapçığını ve/veya cevap kâğıdını yırtmak, teslim etmemek ve benzeri) durumlarında Millî Eğitim Bakanlığı Merkezî Sistem Sınav Yönergesi’nde belirtilen sınav kuralları ihlal edildiği için sınav görevlilerince hazırlanmış tutanaklar da dikkate alınarak öğrencinin sınavı geçersiz sayılacaktır.

Hayatın Her Alanına Dair Haberler Hakkında Tarafsızca Doğru Bilgiye Ulaşmanın Yolu ! Bizi Okuyun Haberiniz Olsun !