Haber Konseyi | Doğru Tarafsız Gazetecilik

Kadın Programları Kaldırılacak mı ?

Kadın Programları Kaldırılacak mı ?
23 views
27 Eylül 2021 - 14:07

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, gündemden düşmeyen kadın programlarına yönelik flaş açıklamalarda bulundu.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, Sabah gazetesinden Tuğba Kalçık’a konuştu. Sürekli gündemde olan kadın programlarına yönelik sorulara cevap veren Şahin, kaldırılıp kaldırılmayacağına yönelik ilk kez net açıklamada bulundu.

“KALDIRMAYI DÜŞÜNMÜYORUZ”

‘Kadın programları da son günlerde çok gündeme geliyor. Buna yönelik bir düzenleme düşünüyor musunuz?’ sorusuna cevap veren Ebubekir Şahin, “Kadın kuşağı çok reyting alan ve izlenen bir dilim. Kadınlarımız da izliyor, çocuklarımız da. Bize bu programlarla ilgili çok fazla şikayet geliyor. Geçtiğimiz günlerde aşırıya kaçanlara ceza vermek zorunda kaldık. Bu programların içeriğini dönüştürmemiz gerekiyor. Tüm bu programları yapanlarla ve kanallarla bir toplantı yapmayı planlıyoruz. Programları kaldırmayı düşünmüyoruz ama içeriğinin mutlaka kamu yararına olacak şekilde evrilmesi gerekiyor. Yakın zamanda bunun için gerekli adımları da atacağız” ifadelerini kullandı.

“YAKIN ZAMANDA BUNUN İÇİN ADIM ATACAĞIZ”

-Kadın programları da son günlerde çok gündeme geliyor. Buna yönelik bir düzenleme düşünüyor musunuz?

Kadın kuşağı çok reyting alan ve izlenen bir dilim. Kadınlarımız da izliyor, çocuklarımız da. Bize bu programlarla ilgili çok fazla şikayet geliyor. Geçtiğimiz günlerde aşırıya kaçanlara ceza vermek zorunda kaldık. Bu programların içeriğini dönüştürmemiz gerekiyor. Tüm bu programları yapanlarla ve kanallarla bir toplantı yapmayı planlıyoruz. Programları kaldırmayı düşünmüyoruz ama içeriğinin mutlaka kamu yararına olacak şekilde evrilmesi gerekiyor. Yakın zamanda bunun için gerekli adımları da atacağız.

“HERKESİ ARAYABİLİRİM”

-Yangın döneminde RTÜK Başkanı olarak kanal yönetimleriyle iletişime geçtiğiniz gündeme gelmişti. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

RTÜK’ü temsilen ben herkesi arayabilirim. Yöneticileri de kanal sahiplerini de… Kendi şahsi kaprislerimden dolayı aramıyorum, ilkelerimiz çerçevesinde arıyorum. Bazıları yangın haberlerini tamamen yalan bilgiler üzerinden haber yaptı. Tamamen husumetlerinden dolayı. Ekiplerimiz ikazda bulundu. Önce ikaz ediyoruz ceza vermemek için ama bunu ‘bizi tehdit ettiler’ diye yansıttılar. Tamamen algı operasyonu üzerinden RTÜK’ü hedef gösterme çabasındalar maalesef.

Hayatın Her Alanına Dair Haberler Hakkında Tarafsızca Doğru Bilgiye Ulaşmanın Yolu ! Bizi Okuyun Haberiniz Olsun !