Haber Konseyi | Doğru Tarafsız Gazetecilik

İYİ Parti, CHP-HDP temasına ne diyor? Dicle Canova son kulis bilgilerini paylaştı

İYİ Parti, CHP-HDP temasına ne diyor? Dicle Canova son kulis bilgilerini paylaştı
HaberKonseyi Editör
HaberKonseyi Editör( editor@haberkonseyi.com )
5 views
09 Mart 2023 - 15:29

Bir yandan gözler seçim kararına çevrilmişken hem Millet İttifakı hem de Cumhur İttifakı cephesinde önemli görüşmeler ve önemli kulis bilgileri var.

Önce HDP EŞ Başkanı, tutuklu Selahattin Demirtaş’ın yazdığı o mektup nasıl karşılandı İYİ Parti cephesinde? Tam liderler 6’lı masaya dönmüşken HDP’den Kılıçdaroğlu’na ‘Ziyaret bekliyoruz’ çağrıları… CHP’den o çağrılara yanıtlar da geldi. İYİ Parti bu çıkışlara ne diyor?

“SİYASETTE MEKTUP ÜZERİNDEN İLETİŞİM Mİ OLUR?”

CNN Türk Ankara Temsilcisi Dicle Canova son kulis bilgilerini paylaştı; Önce mektupla başlayalım. Ben de merak ettim açıkçası. Çünkü Meral Akşener ve İYİ Parti’ye dönük yazılmış, kamuoya açık bir mektuptu. Şöyle bir karşılık aldım İYİ Parti cephesinden… ‘Siyasette mektup üzerinden iletişim mi olur? Böyle bir metot yok. Dolayısıyla konuşacak bir şeyde yok. Ona bakarsanız her gün binlerce mail geliyor.’ gibi bir yaklaşımla karşılaştım ve Meral Akşener’in bu konudaki tutumunu çok net açıkladığının altı çiziliyor İYİ Parti’de. ‘Süreci enfekte edecek tartışmaların içine kendimizi çekmeyeceğiz.’ mesajları veriliyor.

İYİ Parti cephesi’6 parti olarak 13. Cumhurbaşkanı’nı seçtirmek için iş birliğimizi ittifak olarak, tanımlayarak 12 maddelik yol haritasıyla beraber deklorasyonda bulunduk. Her şey çok net. Türkiye’nin devlette teyamülleri var. Seçimden sonra aynı hassasiyet uygulanacak’ diye altını kalın kalın çiziyorlar.

KILIÇDAROĞLU RESMEN DUYURDU: HDP İLE ELBETTE GÖRÜŞECEĞİM

Kılıçdaroğlu da Fikret Bila’ya konuştu. Ve artık resmen duyurdu, ‘HDP ile elbette görüşeceğim.’ dedi. ‘Ne sakıncası var?’ diye de sordu. Hatta Meclis’te HDP’nin başkanvekili altında çalışıyoruz. Komisyonlarda çalışıyoruz. Dolayısıyla HDP ile görüşmem neden sorun oluyor? ve ben toplumun bütün kesimlerine ulaşmaya çalışacağım’ dedi, net.

“KARARLAR 6 PARTİ TARAFINDAN ALINACAK”

İYİ Parti buna nasıl bakıyor peki? Bir kez daha şunu söylediler. ‘Biz partilerin içişlerine karışmayız. Üçüncü partilerle ilişkilerine, diyaloglarına da karışmayız. Bu bizi ilgilendirmiyor. Bizi ilgilendiren 6’lı masanın kendi hukuku. İktidar olması durumunda kararlar 6 parti tarafından alınacak. Bu yol haritasında kalema alındı. Altına da imza atıldı. Biz kervan yolda düzelir anlayışıyla hareket etmedik’ diyorlar. ‘Kısa, orta ve uzun vadede her ne yapılacaksa deklare edildi ve altına imza atıldı. Dolayısıyla bunu hayata geçirmek, Türkiye’nin önünü açmak zorundayız’ diye mesajlar veriliyor Kılıçdaroğlu’nun HDP’ye yapacağı ziyaret için.

Yani ziyaret etmesinde, görüşmesinde İYİ Parti şu an için bir sakınca görmüyor.

“HERKES DESTEK VEREBİLİR, KARŞI DA ÇIKABİLİR”

Peki bu görüşmeden sonra HDP çıkar da ‘Biz Millet İttifakı’nın adayını destekleyeceğiz’ kararını açıklarsa İYİ Parti’ye ne ifade edecek?

“BURADA İYİ PARTİ’NİN ORTAYA KOYDUĞU NET BİR TABLO VAR”

Bu konuda da şöyle diyorlar; ‘6’lı masanın Cumhurbaşkanı adayına ve ilkelerini inceledikten sonra bu ilkelere göre herkes destek de verebilir, karşı da çıkabilir. Ama 6’lı masa birilerinin desteğini almak için ilkelerinden taviz vermez.’

Burada İYİ Parti’nin ortaya koyduğu net bir tablo var. ‘Herkes bizim ortaya koyduğumuz bu metinlere, ilkelere, hedeflere destek verebilir, vermeyebilir. Bizim adayımıza destek verebilir, vermeyebilir. Onların bize destek vermesi için biz ilkelerimizde taviz vermemeliyiz, vermeyeceğiz.’ İYİ Parti bu noktada net olarak bunu ifade ediyorlar.

Ve bu ilkelerin de evrensel değerler olduğunu, insan hakları, demokrasi, özgürlükler tüm bunları içerdiğini vurguluyorlar. ‘Her hangi bir kişi, zümreye ait değil 85 milyona tüm millete yönelik bunlar’ diyorlar. Dolayısıyla herkesi kapsayıcı ilkeler var. Herkes destek verebilir’ gibi bir mesaj var. Ama bu ilkelerden de taviz olmayacağını, eğer kazanılırsa seçim sonrası da devletin, hükümetin yapılanmasını bugüne kadar teyamüllere uygun gerçekleşeceğini vurguluyorlar.

CUMHUR İTTİFAKI GENİŞLEYECEK Mİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Devlet Bahçeli ile yaptığı görüşmenin ardından bugün de Destici ile 16.30’da görüşecek. Şöyle bir durum var; İttifak protokolü YSK’ya sunulacak. 1 haftalık süreç olacak. Dolayısıyla İttifak genişleyecekse diğer partilerin isimlerinin ne şekilde dahil olacaklarının yer alması gerekiyor. Belli ki Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk olarak Devlet Bahçeli ile görüş alışverişinde bulundu. Birazdan da Destici ile konuşacak.

DSP VE ANAP CUMHUR İTTİFAKI YOLUNDA

2 parti daha yeşil ışık yakıyor. Anavatan ve Demokratik Sol Parti. HDP’nin masaya gelme gibi bir talebin olmadığını söylüyor Önder Aksakal. DSP’nin kurumsal bir yapı olduğunu 3 kere hükümeti yönettiğini hatırlatıyor Önder Aksakal. Yapıların hangi kaynaklar ile hizalandığına bakarım diyor. Şu ana kadar resmi olarak bir görüşme olmadı. Bu görüşmeyiz anlamına gelmez dedi.

Cumhur İttifakına yeşil ışık yakan diğer bir parti Anavatan partisi. İbrahim Çelebi, Millet İttifakı’ndan da bize bir talep vardı. Gerekçelerimizi ilettik, o tarafta olmayacağımızı belirttik. He Kılıçdaroğlu’nun tebrik ettim, o ayrı” dedi. Turgut Özal tarafından kurulduğunu hatırlatan Çelebi, Türkiye’nin yanlışlarını azaltacaksak biz Cumhur İttifakı” yanında oluruz dedi.

Cumhur İttifakı’ndan resmi bir talep gelirse onlarla oluruz. dedi. Biz Erdoğan’a destek vereceğiz, Cumhur İttifakı gel derse gideceğiz.

Bu haber www.milliyet.com.tr ‘den alınmıştır.

Hayatın Her Alanına Dair Haberler Hakkında Tarafsızca Doğru Bilgiye Ulaşmanın Yolu ! Bizi Okuyun Haberiniz Olsun !