Haber Konseyi | Doğru Tarafsız Gazetecilik

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan resmi açıklama geldi!

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan resmi açıklama geldi!
8 views
22 Nisan 2022 - 12:37

Rusya Savunma Bakanlığı bir brifing düzenleyerek Ukrayna’yı işgal operasyonunda ikinci aşamanın hedeflerini açıkladı. Bakanlık yetkilileri resmi ağızdan yaptıkları açıklamada hamlelerin Donbass ve Ukrayna’nın güneyine yöneltileceğini belirtti.

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşta 58’inci güne girilirken Rusya’nın Ukrayna’nın başkenti Kiev ve çevresinden çekilmesi tamamlandı ve ‘operasyonda’ ikinci aşamaya geçildi.

Rusya Savunma Bakanlığı canlı olarak da yayınlanan bir brifing düzenledi ve savaşta son durumu ve ikinci aşamadaki hedeflerini açıkladı.

Rusya ordusunun ikinci aşamada Ukrayna’nın Donbass bölgesine ve güney bölümüne yoğunlaşacağı açıklanırken bu bölgelerin kontrolünün ele geçirilmesinin birincil hedef olduğu belirtildi.

Son dakika: Rusya Savunma Bakanlığından resmi açıklama geldi

Operasyonun ikinci aşaması ilkinden kanlı geçebilir…

Rusya’nın Kiev ve çevresinden çekilirken bu bölgeye yöneleceği bilinen bir gerçekti ancak az önce yapılan bu açıklamayla birlikte konu artık resmilik de kazanmış oldu.

UKRAYNA’NIN KAYIPLARINI TEK TEK SAYDILAR

Rusya tarafı bu brifingde Ukrayna ordusuna ait ele geçirilen ya da yok edilen mühimmatları da açıkladı.

Son dakika: Rusya Savunma Bakanlığından resmi açıklama geldi

Zelenski dün akşam da Portekiz parlamentosuna seslenmişti

 

Buna göre Ukrayna’ya ait 140 hava aracı ve 106 helikopter, 520 insansız hava aracı, 257 hava savunma sistemi, 2 bin 448 tank ve diğer zırhlı araçlar, 271 roketatar, bin 62 kara cephaneliği ve 2 bin 289 adet askeri kara aracı Rusya güçleri tarafından yok edildi.

Rusya ayrıca 80 aşırı milliyetçi Ukrayna militanının da öldürüldüğünü duyurdu.

İngiltere merkezli ve savunma alanında çalışan düşünce kuruluşu Royal United Services Institute’tan kara savaşları analisti Nick Reynolds, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba’nın “Bölgedeki çatışmalar İkinci Dünya Savaşı’nı andıracak” tahminini gerçekçi bulduğunu söylüyor.

Ukrayna’nın bölgede halihazırda Rusya kontrolünde bulunan topraklarını geri alması ihtimalinin ise birden fazla faktöre bağlı olduğu vurgulanıyor.

Peki Donbass neden bu kadar önemli?

Ukrayna’nın doğusunda yer alan Donetsk ve Luhansk, Rus ayrılıkçıların bulunduğu iki bölge. Putin bu bölgeleri bağımsız cumhuriyetler olarak tanıdığını açıklamış; Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş da böylece başlamıştı.

Bu bölgelerde tamamen kontrol sahibi olmak Rusya’nın bölgedeki varlığını daha da güçlendirecek ve Rus ordusuna büyük bir moral kaynağı olacak.

Olası bir Donbas Savaşı’nda Ukraynalı askerlerin bina savunması gibi kritik bir avantajı olmayacak.

Raporlar, savaş patlak verdiğinde Donbas cephesinde savaşan 40.000 kadar Ukraynalı askerin olduğunu tahmin ediyor. Son altı haftadır orada şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Putin ve Zelenskiy’in savaşın seyri dahilinde Donbas Savaşı’na odaklandığı görülüyor.

Zelenskiy, Donbass’taki hattı koruyabilirse, Putin’in savaşı daha fazla sürdürmesi neredeyse imkansız olacak ve Ukrayna’ya daha sonra Rusya’yı ülkeden çıkarabilecek bir saldırı gücü inşa etmesi için zaman kazandıracak.

Son dakika: Rusya Savunma Bakanlığından resmi açıklama geldi

Ukrayna’nın vurduğu Rus tankları

 

Rus kuvvetleri başarılı olursa, tüm eğitimli Ukrayna kuvvetlerinin büyük bir yüzdesini yok etmiş olacaklar. Bu durumda Rus kuvvetlerinin Odessa, Kharkiv hatta Kiev’e girişini durdurmak çok zor olacak.

Rusya’nın burada; birlikler arasındaki mühimmat ve temel gereksinim maddelerine ulaşımı engelleyerek çember daraltma stratejisi uygulayacağı düşünülüyor.

Yaklaşık 70.000 Rus zırhlı birliği, Ukrayna’nın Donbass karşısındaki savunma cebinin kuzey omzunda bir saldırı başlatmalarını sağlayacak bir konuma doğru ilerliyor. Rusya’nın ayrıca savaşa taze birlikler katmak için 60.000’den fazla yeni asker ve yedek askeri seferber ettiği bildiriliyor.

Hayatın Her Alanına Dair Haberler Hakkında Tarafsızca Doğru Bilgiye Ulaşmanın Yolu ! Bizi Okuyun Haberiniz Olsun !