Haber Konseyi | Doğru Tarafsız Gazetecilik

Rus işgali sabaha karşı başladı! Ukrayna’da peş peşe bombalar patladı

Rus işgali sabaha karşı başladı! Ukrayna’da peş peşe bombalar patladı
19 views
24 Şubat 2022 - 13:40

Rus işgali sabaha karşı başladı! Ukrayna’da peş peşe bombalar patladı

Vladimir Putin, Ukrayna’nın doğusundaki Donbas’a özel askeri operasyon başlattıklarını duyurdu. Ukrayna’nın başkenti Kiev’de ise büyük patlama sesleri duyuldu.

Rus işgali sabaha karşı başladı! Ukrayna’da peş peşe bombalar patladı

Ukrayna ve Rusya krizini tüm dünya yakından takip ederken sıcak bölgeye ilişkin haberler geldi. Rusya’nın Donetsk ve Luhansk’ın tanımasının ardından bölgede tansiyon düşmüyor.

Ayrılıkçı liderlerin yardım istemesi sonrasında Putin, Donbas’a özel askeri operasyon başlattıklarını duyurdu. Ayrıca, Donbas bölgesinde yer alan Kramatorsk kentinde 2 büyük patlama sesi duyuldu. Gelen bilgilere göre Ukrayna’nın başkenti Kiev’de de büyük patlama sesleri duyuldu.

İşte bölgede tansiyonun yükselmesiyle yaşanan ilk gelişmeler…

Ukrayna’nın Dombas bölgesinde yer alan Kramatorsk kentinde 2 büyük patlama sesi duyuldu. Ardından başkent Kiev’den de büyük patlama sesleri geldi.

Operasyon kararının ardından açıklama yapan Biden ise “ABD karşılık verecektir…” dedi.

PUTİN’DEN ASKERİ OPERASYON EMRİ

06.00: Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın doğusundaki Donbas’a özel askeri operasyon başlattıklarını duyurdu.

Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçı sözde yönetimlerin Rusya’dan askeri yardım talebinde bulunduklarını hatırlatan Putin, “Buna bağlı olarak özel bir askeri operasyon düzenlemeye karar verdim. Operasyonun amacı sekiz yıldır Kiev rejimi tarafından istismara, soykırıma maruz kalan insanları korumaktır. Rusya Federasyonu vatandaşlarına da dahil olmak üzere sivillere karşı çok sayıda kanlı suç işleyenleri adalete teslim etmenin yanı sıra Ukrayna’nın Nazizm’den ve militarizmden arındırılması için çaba göstereceğiz.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna topraklarını işgal etme planları olmadığını vurgulayan Putin, kimseye zorla bir şey dayatmayacaklarını ifade etti.

KRİTİK BÖLGEDE RUS ASKERİ HAREKETLİLİĞİ

Rusya’nın Rostov bölgesindeki Kuybışevo yerleşim yeri yakınlarında Ukrayna sınırına yaklaşık 40 kilometre mesafede Rus askeri hareketliliği tespit edilmişti. 200’den fazla çeşitli askeri teçhizattan oluşan konvoyun, Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesine doğru ilerlediği dikkati çekmişti.

 

AYRILIKÇI BÖLGELER RUSYA’DAN YARDIM İSTEMİŞTİ

Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçı liderler Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den Ukrayna ordusuna karşı yardım istemişti.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, gazetecilere yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın doğusundaki sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti ile sözde Luhansk Halk Cumhuriyeti yönetimlerinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e mektup yazarak yardım istediklerini söylemişti.

Mektupta, “Donbas’ta sivil kayıplar yaşandığına” işaret edildiğini kaydeden Peskov, “Yönetimler, Ukrayna silahlı kuvvetlerinin ve oluşumlarının saldırganlığını püskürtmek için Rusya başkanından yardım istediler.” ifadesini kullanmıştı.

Putin, 21 Şubat’ta sözde yönetimleri tanıdığını açıklamış, bölgede “barışın sağlanması” gerekçesiyle askeri konuda yardım edilmesi talimatı vermişti. Rusya Parlamentosu, dün yurt dışına asker gönderme kararını onaylamıştı.

Hayatın Her Alanına Dair Haberler Hakkında Tarafsızca Doğru Bilgiye Ulaşmanın Yolu ! Bizi Okuyun Haberiniz Olsun !