Haber Konseyi | Doğru Tarafsız Gazetecilik

Koronadan sonra şimdi de çocuk felci!

Koronadan sonra şimdi de çocuk felci!
3 views
23 Haziran 2022 - 12:49

Dünya koronavirüs salgını kâbusundan daha yeni uyanmaya başlamışken İngiltere’de ortaya çıkan çocuk felci salgını korku yarattı. Ülkede neredeyse 40 yıldır görülmeyen hastalık birden ortaya çıkınca gözler aşılama kampanyalarına çevrildi…

İngiltere’nin 2003’te çocuk felcinden temizlendiği açıklandı, son vaka ise neredeyse 40 yıl önce, 1984’te bulundu görüldü.

Şimdi ise ülkenin Ulusal Sağlık sistemi (NHS), Birleşik Krallık genelinde ‘ulusal olay’ ilan edilen yeni bir salgınla karşı karşıya olunduğunu açıkladı.

Sağlıktan sorumlu yetkililer, hastalığın yaklaşık 40 yıl sonra ilk kez geri dönmesinin ardından dün ulusal bir Salgın durumuyla karşı karşıya olduklarını açıkladı.

Britanya’nın Çocuk Felci salgınını kontrol altına alma mücadelesin ilk adımı olarak virüs kaynağı aranmaya başlandı ve NHS aşılanmamış çocukların aileleriyle iletişime geçti.

Salgın ilk olarak şubat ayında ortaya çıkan vakalarla tespit edildi.

Koronadan sonra şimdi de çocuk felci İngiltere salgını kontrol etmeye çalışıyor

Salgının virüs kanalizasyona karışınca ortaya çıktığı düşünülüyor

KANALİZASYONDA ORTAYA ÇIKTI

Virüs, kuzey ve doğu Londra’da dört milyonluk bir nüfusu kapsayan Beckton Kanalizasyon arıtma tesislerinde tespit edildi. Bunun işaretleri ise ilk olarak şubat ayında bulundu.

Salgının kaynağı tespit edilirse bölge sıkı bir aşılama kampanyasıyla karşı karşıya kalacak ve hatta enfekte olduğu tespit edilen herkesten izole olmaları istenebilir.

Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı, muhtemelen Pakistan, Afganistan veya Nijerya’dan gelen bir yolcunun, ülkesindeki bir salgın sırasında canlı bir oral çocuk felci aşısı verildikten sonra virüsü dışkılama yoluyla kanalizasyon sistemine aktardığı düşünülüyor.

Virüsün daha sonra ellerin düzgün yıkamayarak ve yiyecek ve içecekleri kirleterek bulaşmış olması muhtemel. Yetkililer, yalnızca bir ailenin – veya geniş bir ailenin – etkilenme olasılığını araştırıyorlar.

Bununla birlikte, NHS, Covid-19 pandemisi randevularda bir durgunluğa neden olduktan sonra rutin aşıların yapılmasını sağlamak için büyük bir hamle başlatıyor.

Hayatın Her Alanına Dair Haberler Hakkında Tarafsızca Doğru Bilgiye Ulaşmanın Yolu ! Bizi Okuyun Haberiniz Olsun !