Haber Konseyi | Doğru Tarafsız Gazetecilik

Kılıçdaroğlu’ndan İmamoğlu ve adaylık açıklaması: Bu olay etkilemez

Kılıçdaroğlu’ndan İmamoğlu ve adaylık açıklaması: Bu olay etkilemez
HaberKonseyi Editör
HaberKonseyi Editör( editor@haberkonseyi.com )
11 views
15 Aralık 2022 - 12:01

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 6 liderin Saraçhane’deki buluşması öncesi cumhurbaşkanı adaylığı iddialarına ilişkin dikkat çeken mesajlar verdi.

Kılıçdaroğlundan İmamoğlu ve adaylık açıklaması: Bu olay etkilemez

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, YSK üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle yargılandığı davada 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme ayrıca Ekrem İmamoğlu’na, siyasi yasak öngören TCK’nın 53. maddesinin uygulanmasına da hükmetti. Karar, İstinaf ve Yargıtay’a taşınacak.

Tartışılan kararla ilgili CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan yeni açıklamalar geldi. Katıldığı canlı yayında soruları yanıtlayan CHP lideri, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu kararı sonrası cumhurbaşkanı adaylığı sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“6 LİDER AYNI ŞEYİ SESLENDİRECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı adaylığı için yol haritalarının belli olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Hükümet programı için gerçek metnin ortaya çıkması lazım. Kamuoyu ile paylaşılması lazım. Bu ortaya çıkınca 6 lider aynı şeyi seslendireceğiz. Arkasından güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş yol haritası var. O da netleşince, hangi süre içinde geçilecek, hangi kararlar alınacak, bu çalışmalar da var.” dedi.

“ACELEMİZ YOK”

“Dünkü gelişme adaylık sürecini etkilemez.” diyen Kemal Kılıçdaroğlu, “Biz attığımız her adımın belli bir kararlılık ve bilgi birikimi ile ilerlediğini biliyoruz. Acele etmiyoruz. 6 liderin altında gerçekten güçlü kadrolar var. O kadrolarda akademisyenler var, emekli bürokratlar, eski yeni siyasiler var. Uzlaşılmayan konular varsa liderlere intikal edecek.” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

Ekrem Bey, büyükşehir belediye başkanı olarak İstanbul’a hizmet etmeye devam ediyor. Arkasında güçlü irade var, CHP var.

CHP KARAR ONANIRSA NE YAPACAK?

“Karar istinafta onanırsa ve İmamoğlu’nun yerine AK Partili bir isim gelirse ne yapacaksınız?” sorusuna da yanıt veren Kılıçdaroğlu, “Ben kararın onanacağına dair bir düşünceye sahip değilim. Bu ülkenin namuslu hakimleri var. Bu adaletsizliğe dur diyeceklerdir. Adaletsizliğe dur demek Mevlana’nın deyişiyle dikene su vermek demektir. Eğer bir parça zerre kadar adalet, ahlak, fazilet duygusu kalmışsa buna hayır bu kadar olmaz deyip bunu reddetmeleri gerekiyor. Bunu bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

“AKŞENER ARAMADI”

CHP lideri, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in karar sonrası kendisini aramadığını ifade ederek şöyle konuştu:

Sayın Davutoğlu aradı büyük üzüntü duyduğunu ifade etti. Ben de oraya gidip Ekrem Beye üzüntülerimi aktarmak istiyorum diye. Tabii dedim çok mutlu olurum sonuçta olay bir kişi olayı değil milli iradeye yapılan bir davet. Hukukun şahsileştirilirse hangi sonuçları verebileceğini gösteren ilginç bir olay. Bunu ifade ettim. Ekrem beye de biz yarın bir miting yapalım diye. Onun üzerine anladığım kadarıyla diğer liderler de bir duyarlılık gösterdiler. (Akşener aradı mı sizi?) Yok, hayır aramadı.

Hayatın Her Alanına Dair Haberler Hakkında Tarafsızca Doğru Bilgiye Ulaşmanın Yolu ! Bizi Okuyun Haberiniz Olsun !