Haber Konseyi | Doğru Tarafsız Gazetecilik

Fed faiz kararını açıkladı

Fed faiz kararını açıkladı
16 views
16 Aralık 2021 - 10:14

Fed faiz kararını açıkladı

 

Son dakika... Fed faiz kararını açıkladı

Küresel piyasaların odaklandığı Fed’in faiz kararı netleşti. Yüksek enflasyonla mücadele etmeye çalışan Fed faizi değiştirmeyerek yüzde 0 ile 0.25 arasında sabit tuttu. Fed Başkanı Jerome Powell faiz kararı sonrası düzenlediği toplantıda, “Varlık alımlarının azaltılmasında hızı artırmaya karar verdik. Ekonomik kalkınma ve görünüm varlık alımlarının daha hızlı azaltılmasını gerektirdi.” ifadelerini kullandı.

Fed merakla beklenen Faiz kararını açıkladı. Kurum faizi değiştirmeyerek, beklentiler doğrultusunda yüzde 0 ile 0.25 arasında sabit tuttu.

 

Fed Piyasa beklentilerine paralel olarak varlık alımlarını azalttı. Hazine kağıdı alımını 20 milyar Dolar ve mortgage destekli kağıt alımlarını 10 milyar  dolar azaltma kararı alan Fed, Ocak ayında 40 milyar dolar tutarında Hazine kağıdı ve 20 milyar dolar tutarında mortgage destekli kağıt olmak üzere toplam 60 milyar dolar tutarında varlık alacak.

2 gün süren Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısının ardından yapılan açıklamada, net varlık alımlarının önümüzdeki aylarda benzer hızla azaltılmaya devam edilmesinin muhtemel olduğu belirtilirken, ekonomik görünümde değişikliklerin gerektirdiği şekilde varlık alımlarının hızını ayarlamaya hazır olunduğu da vurgulandı.

FOMC toplantısı sonrası açıklamadan beklendiği gibi enflasyonunun “geçici” olduğu ifadesini çıkaran Fed, “pandemi ile arz ve talep dengesizlikleri ve ekonominin yeniden açılması enflasyon seviyelerinin yüksek olmasına katkı vermeye devam ediyor” ifadelerini kullandı. FOMC açıklamasında, Fed üyelerinin enflasyonun ne zaman gerilemesini beklediklerine yer verilmedi.

FED ÜYELERİ 2022’DE 3 FAİZ ARTIRIMI BEKLİYORLAR

Fed üyeleri 2022 yılında federal fon faizinin 3 kez 25’er baz puan artacağını öngördüler.

Eylül ayında yapılan Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısı sonrası açıklanan tahminlerde 2022 için 1 olan faiz artırım beklentisi, 14-15 Aralık tarihlerinde yapılan toplantıda ortaya konan tahminler ile 37’ye çıktı. Fed üyeleri 2023 yılı için de 3 faiz artırımı beklentisi ortaya koydular.

Fed’in faiz açıklamasında şu notlar yer aldı:

Gelecekte varlık alım hızını ekonomik görünüme göre ayarlamaya devam edeceğiz. Gelecekte varlık alımının Ocak ayı ile benzer hızda azaltılması büyük olasılık.

Enflasyon pandemi ve tedarik zinciri sıkıntıları ile yükseldi. Enflasyonda artışın geçici olduğu ifadesinden vazgeçildi. Toparlanma patikası koronavirüsteki duruma bağlı. İstihdam artışları güçlü. Ekonomi görünüme yönelik devam eden risklerle karşı karşıya.

2021-2022 İÇİN İŞSİZLİK TAHMİNLERİ AŞAĞI YÖNLÜ REVİZE EDİLDİ

ABD Merkez Bankası yetkilileri bu yıl ve gelecek yıl için işsizlik oranı beklentisini aşağı yönlü revize etti.

Fed’in açıkladığı “Ekonomik Projeksiyon Raporu”na göre, işsizlik oranı tahmini bu yıl için yüzde 4,8’den yüzde 4,3’e , gelecek yıl için yüzde 3,8’den yüzde 3,5’e çekildi. Fed yetkilileri 2023 yılı için yüzde 3,5 ve 2024 yılı için yüzde 3,5 olan tahminini korudu.

Uzun dönem işsizlik tahmini de yüzde 4,0 olarak kaldı.

ABD’de Kasım ayı itibarıyla işsizlik oranı yüzde 4,2 seviyesinde açıklandı. İşsizlik oranı COVİD-19‘un etkilerinin zirve yaptığı 2020 Nisan ayında yüzde 14,7 ile tarihi zirvesini görmüştü.

17 Fed yetkilisi 3 ayda bir ABD’nin işsizlik, enflasyon, ekonomik büyüme ve faiz oranlarıyla ilgili önümüzdeki 3 yıl ve uzun döneme ilişkin tahminde bulunuyorlar.

BÜYÜME TAHMİNLERİ DE REVİZE EDİLDİ

ABD Merkez Bankası(Fed) yetkilileri GSYH tahminlerini bu yıl için aşağı, gelecek yıl için yukarı yönde revize ettiler.

Fed’in açıkladığı “Ekonomik Projeksiyon Raporu”na göre, 2021 yılı büyüme beklentisi yüzde 5,5 oldu. Fed gelecek yıl için yüzde 4,0 2023 yılı için yüzde 2,2 ve 2024 yılı için yüzde 2,0 büyüme beklediğini açıkladı. Bir önceki raporda bu yıl için yüzde 5,9, gelecek yıl için yüzde 3,8, 2023 yılı için yüzde 2,5 ve 2024 yılı için yüzde 2,0 büyüme tahmin edilmişti.

ABD ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde öncü verilere göre yüzde 2,1 büyüdü. Büyüme ile ilgili final sonuçları 22 Aralık’ta açıklanacak.

17 Fed yetkilisi 3 ayda bir ABD’nin işsizlik, enflasyon, ekonomik büyüme ve faiz oranlarıyla ilgili önümüzdeki 3 yıl ve uzun döneme ilişkin tahminde bulunuyorlar.

VARLIK ALIMLARININ AZALTILMASINDA HIZ ARTACAK

Fed Başkanı Jerome Powell faiz kararı sonrası düzenlediği toplantıda şu ifadeleri kullandı:

-FOMC ekonomiye ilişkin değerlendirmelerini güncelledi. Varlık alımlarının azaltılmasında hızı artırmaya karar verdik. Ekonomik kalkınma ve görünüm varlık alımlarının daha hızlı azaltılmasını gerektirdi. Ekonomik aktivite bu yıl güçlü bir hızla büyüme yolunda. Talep çok güçlü olmaya devam ediyor. Son haftalarda artan kovid vakalarında yaşanan artış ve Omicron varyantı görünüm için risk yaratıyor.

-Hızlı ekonomik büyüme beklemeye devam ediyoruz. İyileşen istihdam piyasası şartlarına bağlı olarak ekonomi istihdam hedefine doğru hızlı ilerleme göstermeye devam ediyor. Enflasyon büyük olasılıkla önümüzdeki yıl da yüzde 2 hedefimizin üzerinde kalmaya devam edecek. İş gücü piyasasının iyileşmeye devam etmesini bekliyoruz.

“FİYAT ARTIŞLARI ŞU ANDA GENELE YAYGIN”

-Darboğazlar, arz sıkıntıları büyük ve öngörülenden daha uzun süreli. Fiyat artışları şu anda genele yaygın. Şu ana kadar ücret büyümeleri yüksek enflasyona büyük katkı veren bir faktör değil. Enflasyonun 2022 sonunda yüzde 2’ye yakın seviyelere düşmesini bekliyoruz. Yüksek enflasyonun bir zorluk olduğunu anlıyoruz, fiyat istikrarı hedefini başarmaya bağlıyız. Ekonominin bizim beklentilerimize paralel gelişip gelişmediğini yakından izleyeceğiz.

-Tam istihdamın gelecek yıl yakalanacağını düşünüyoruz. Faiz oranlarının maksimum istihdama ulaşana kadar sıfırda kalmasını bekliyoruz. Hiç kimse ekonominin gelecek yıl veya sonrasında nerede olacağını şu anda bilemez. Bilançomuzun genişlemesi durduğunda, hala destekleyici finansal şartlara sahip olmaya devam edeceğiz. Maksimum istihdam geniş bir aralıkta göstergelere bakarak değerlendirdiğimiz bir şey.

“VARLIK ALIMLARI SONA ERDİRİLENE KADAR FAİZ ARTIRIMI OLMAYACAK”

-Maksimum istihdama doğru hızla ilerleme sağlamakta olduğumuz görüşündeyim. Finansal şartlar beklentilere paralel değişiyor. Varlık alımları sona erdirilene kadar faiz artırımı olmayacak. Varlık alımlarının azaltılması tamamlanmadan faiz artırmak zorunda kalacağımız bir durum ile karşı karşıya gelmeyi beklemiyoruz. Bilanço konusunda kararımızı önümüzdeki toplantılarda vereceğiz. Şu anda pandemi önceki ekonomik duruma geri dönmüyoruz. Pandemi sonrası iş gücü piyasası farklı olacak. İş gücüne katılım oranı hayal kırıklığı yarattı.

-İş gücüne katılım oranının ciddi şekilde artmasını bekliyorduk, yüksek katılım oranına ulaşmak beklediğimizden daha uzun sürecek. Hedeflerimizi dengelemek ifadesi, yüksek enflasyon nedeniyle tam istihdama ulaşmadan önce faiz artırımı olasılığının bulunduğuna işaret ediyor. Omicron konusunda çok fazla belirsizlik var. Omicron’un etkilerinin ne olacağını bilmekten çok çok uzağız. Omicron’un talebi veya arzı ne kadar baskılayabileceğini izleyeceğiz.

EĞER EKONOMİ YAVAŞLAR İSE BU FAİZ ARTIRIMLARINI YAVAŞLATIR

-Ekonomi, Omicron’a rağmen varlık alımlarını azaltılması için yeterince güçlü. Enflasyonun ısrarcı olduğunu görmemiz nedeniyle politikamızı uyarlıyoruz ve varlık alımlarının azaltılmasını öne çektik, hızlandırdık. Eğer reel ücretler verimlilik büyümesinden daha yüksek artış gösterir ise, şirketler üzerinde baskı yaratır. Eğer ekonomik durum bizim tahminlerimizden farklı gelişir ise faiz tahminlerimiz de değişir. Maksimum istihdam ve fiyat istikrarına bakarak politikamızı ayarlıyoruz. Eğer ekonomi yavaşlar ise bu faiz artırımlarını yavaşlatır.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Hayatın Her Alanına Dair Haberler Hakkında Tarafsızca Doğru Bilgiye Ulaşmanın Yolu ! Bizi Okuyun Haberiniz Olsun !