Haber Konseyi | Doğru Tarafsız Gazetecilik

ABD enflasyon verisi ne zaman, saat kaçta açıklanacak?

ABD enflasyon verisi ne zaman, saat kaçta açıklanacak?
8 views
10 Haziran 2022 - 9:51

ABD enflasyon verisi ile ilgili son dakika açıklamaları yakından takip ediliyor. Küresel piyasalar için yön belirleyici olan ABD enflasyon verisi belirli tarihlerde açıklanıyor. Son açıklama mayıs ayında yapıldı. 40 yılın zirvesinden gerileyen kritik veri sonrası piyasalarda negatif yönlü hareketler yaşanırken; sonrasında toparlanmalar görülmüştü. Pek, haziran ayı ABD enflasyon verisi ne zaman açıklanacak?

ABD Enflasyon verisinin ne zaman, saat kaçta açıklanacağı merak ediliyor. ABD Enflasyon Verisi belirli tarihlerde duyuruluyor. En son 11 Mayıs Çarşamba günü açıklama yapıldı. Buna göre; nisan ayında ABD’de yıllık enflasyon beklentilerin üzerinde gelerek yüzde 8,3 seviyesinde gerçekleşti. Böylelikle ABD enflasyonu 40 yılın zirvesinden gerilemiş oldu. Yeni açıklama ise bugün yapılacak.

ABD ENFLASYON VERİSİ NE ZAMAN, SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

ABD enflasyon verisi bugün saat 15:30’da açıklanacak. En son açıklama 11 Mayıs tarihinde yapılmıştı.

SON TOPLANTININ ARDINDAN YAPILAN AÇIKLAMA

ABD Enflasyon Verileri en son 11 Mayıs Çarşamba günü açıklandı. Buna göre; nisan ayında ABD’de yıllık enflasyon beklentilerin üzerinde gelerek yüzde 8,3 seviyesinde gerçekleşti. Böylelikle ABD enflasyonu 40 yılın zirvesinden gerilemiş oldu. ABD yıllık çekirdek enflasyon, yüzde 6 seviyesinde gerçekleşerek beklentileri aştı. Inveo Portföy Fon Yönetim Müdürü Eral Karayazıcı beklentilerin üzerinde gelen veri ile ilgili yaptığı değerlendirmede “Bu veriye rağmen borsa endekslerinde en azından günün yatay tamamlandığına şahit olursak ileriye yönelik güçlü pozitif bir sinyal olarak yorumlamak daha yerinde olacaktır” dedi.

 

ABD enflasyon verisi ne zaman, saat kaçta açıklanacak Gözler 2022 haziran ABD enflasyon verilerinde

 

Piyasa beklentisi nisan ayında ABD enflasyonun, mart ayına göre gerileyerek; yüzde 8,1 seviyesinde gerçekleşmesi yönündeydi. ABD mart ayı enflasyonu yüzde 8,5 gelerek 40 yılın zirvesini yenilemişti. ABD enflasyonu, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) izlediği sıkılaşma politikasının hızı konusunda belirleyici olabileceğinden Piyasalar açısından oldukça önemli bir veri olarak yerini koruyor. Fed, rekor üzerine rekor kıran enflasyondaki yükselişin önüne geçemediği için faiz artırım takvimini öne çekmiş ve faiz artırım miktarını yükseltmişti. Ayrıca yaklaşık 9 trilyon dolarlık bilançosunda daralma kararı almıştı.

Hayatın Her Alanına Dair Haberler Hakkında Tarafsızca Doğru Bilgiye Ulaşmanın Yolu ! Bizi Okuyun Haberiniz Olsun !