Haber Konseyi | Doğru Tarafsız Gazetecilik

Tayvan harita üzerinde nerede?

Tayvan harita üzerinde nerede?
HaberKonseyi Editör
HaberKonseyi Editör( editor@haberkonseyi.com )
86 views
03 Ağustos 2022 - 11:56
Tayvan nüfusu ve yüz ölçümü, Çin ile yaşanan gerilimin ardından araştırılmaya başlandı. 36 bin 197 kilometrelik bir yüz ölçüme sahip olan Tayvan, nüfusu ile de dikkat çekmektedir. Tayvan nüfusu yaklaşık 24 milyonu bulmaktadır. Tayvan’ın başkenti ise Tapei’dir, Şehrin büyüklüğü dolayısıyla Tapei idaresi, Tapei ve Yeni Tapei olmak üzere iki şehre bölünmüştür. İşte, Tayvan hakkında detaylı bilgiler ve harita detayları

Tayvan ya da resmî adıyla Çin Cumhuriyeti, Tayvan Adası ile Penghu, Kinmen, Matsu ve bazı diğer adacıklarda yerleşik bir Doğu Asya ada ülkesi.

1912’de bugünkü Çin topraklarında kurulan ülke Birleşmiş Milletler kurucu üyesiydi. Tayvan da dahil olmak üzere çevre adaları II. Dünya Savaşı sonrasında sınırları içerisine dâhil etmişti. 1949 yılındaki Çin İç Savaşı’nı Çin Milliyetçi Partisi’nin (Kuomintang) kaybetmesi üzerine ülke Çin Komünist Partisi yönetimine girdi ve komünist parti tarafından Çin Halk Cumhuriyeti kuruldu. Çin Milliyetçi Partisi lideri Çan Kay Şek Tayvan adasına kaçtı ve Çin Cumhuriyeti’nin burada devam ettiğini Dünya’ya ilan etti.

1949 yılındaki bu yeniden kuruluş başta Batılı ülkeler olmak üzere Dünya devletlerinin çoğunluğu tarafından kabul gördü. 1971 yılına gelindiğinde değişen Dünya dengeleri nedeniyle Çin Cumhuriyeti (Tayvan) Birleşmiş Milletler’den çıkarıldı ve yerine ÇHC dahil edildi. Günümüzde Çin Cumhuriyeti sadece 23 ülke tarafından tanınmaktadır; ancak birçok ülke gayriresmî olarak ekonomik ve kültürel ilişkilerde bulunur. Günümüzde Çin ifadesi genellikle Çin Halk Cumhuriyeti’ni ifade etmek için kullanılırken Çin Cumhuriyeti’ne ise Tayvan denmektedir. Bunun yanında Tayvan, uluslararası kuruluşlara Çin Taypesi (Chinese Taipei) adı ile üye olmuştur.

Nüfusunun %90’ından fazlası Han Çinlisi olan bu ada Çin Halk Cumhuriyeti ile yoğun ticarî ilişkilerde bulunmakla birlikte kıta devleti ile karşılıklı silahlanma durumu da söz konusudur. Tayvan’ın en fazla mal ihraç ettiği ülke Çin Halk Cumhuriyeti olmasına rağmen bağımsızlık ve tanınma çabaları ile BM üyeliği istekleri Çin Halk Cumhuriyeti’nin veto ve tehditleri ile karşılaşmaktadır.

TAYVAN HARİTASI

Hayatın Her Alanına Dair Haberler Hakkında Tarafsızca Doğru Bilgiye Ulaşmanın Yolu ! Bizi Okuyun Haberiniz Olsun !