Haber Konseyi | Doğru Tarafsız Gazetecilik

Dünya Erdoğan’ın sözlerini konuşuyor… NATO şoku! İşte İsveç’in son umudu

Dünya Erdoğan’ın sözlerini konuşuyor… NATO şoku! İşte İsveç’in son umudu
HaberKonseyi Editör
HaberKonseyi Editör( editor@haberkonseyi.com )
7 views
30 Ocak 2023 - 10:23

Türkiye ile İsveç arasında NATO üyelik görüşmeleri devam ederken Rasmus Paludan isimli siyasetçinin Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiği önünde Kur’an-ı Kerim yakması ile başlayan kriz dünyanın bir numaralı gündemi olmaya devam ediyor. Erdoğan’ın sözleri dünya basınında ‘İsveç’e şok’ manşetlerinin atılmasına neden olurken İsveç son umudunu tanıdık bir isme bağladı…

Aşırı sağcı siyasetçi Rasmus Paludan’ın Türk Elçiliği önünde Kur’an yakmasına izin verilmesinin yankıları sürüyor.

NATO üyeliği için Türkiye’nin kapısını aşındıran İsveç’te yaşanan skandala en sert tepki Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan geldi.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik süreçlerine değinen Erdoğan şu ifadeleri kullandı;

‘Eğer bu teröristleri bize iade etmezseniz 120 kişilik bir liste verdik kusura bakmayın ve tabii bunlar o gün bugün bizimle kendilerine göre yok anayasa değişikliği yaptık, yok şunu yaptık, yok bunu yaptık kendilerine göre dalga geçiyorlar. Bunlar Türkiye’yi tanıyamadılar. Zannediyorlar ki yani 20 yıl, 30 yıl, 40 yıl önceki Türkiye bugünkü Türkiye değil. Biz icabında Finlandiya ile ilgili farklı bir mesaj verdiğimiz zaman İsveç şok olacak.’

Erdoğan’ın sözleri uluslararası haber ajansları tarafından ‘acil’ kodu ile anbean abonelerine servis edilirken pek çok gazetede birinci manşet oldu.

‘Erdoğan, Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğini engelleyebileceğini söyledi’ başlığı ile çıkan BBC, haberinde ‘Erdoğan, Ankara’nın Finlandiya’nın NATO’ya katılmasını kabul edebileceğini ancak İsveç’in katılamayacağını öne sürdü’ ifadesine yer verdi.

İngiliz Guardian gazetesi ‘Erdoğan, Türkiye’nin İsveç olmadan Finlandiya’yı NATO’ya kabul edebileceğini söyledi’ dedi.

Al Jazeera ‘Erdoğan, Türkiye’nin Finlandiya’yı NATO’ya kabul edebileceğini ancak İsveç’i engelleyebileceğini söyledi’ başlığı ile okurlarının karşısına çıktı.

 

Dünya Erdoğanın sözlerini konuşuyor... NATO şoku İşte İsveçin son umudu

İsveç’in, aşırı sağcı görüşleriyle bilinen, Danimarka merkezli ırkçı Sıkı Yön Partisi (Stram Kurs) lideri Rasmus Paludan’ın hem İsveç hem de Danimarka vatandaşlığı bulunuyor… (Fotoğraf: AFP)

 

DÜNYADA BİRİNCİ MANŞET: İSVEÇ’E ŞOK!

LA Times Erdoğan’ın Finlandiya’nın NATO üyeliğini onayladığı senaryonun İsveç’e şok olacağını yazdı.

Independent ‘Erdoğan, Finlandiya’nın NATO hedefini onaylayabilir, İsveç’i ‘şok’ edebilir’ başlığı ile okurlarının karşısına çıktı.

Hindistan merkezli NDTV ‘Türkiye Finlandiya’yı NATO’ya Kabul Edebilir, Ama İsveç Olmadan’ dedi.

CBC, Erdoğan’ın ‘Finlandiya ile ilgili farklı bir mesaj verdiğimizde İsveç şok olacak’ sözünü öne çıkardı.

Bloomberg ise bu gelişmeyi ”Türkiye, Finlandiya’nın NATO Üyelik Teklifini Destekleyebilir, İsveç’i Reddedebilir” başlığı ile okurlarına duyurdu.

İsveç merkezli Expressen, ‘Türkiye, Finlandiya’nın NATO başvurusunu onaylayabilir’ başlıklı haberinde Erdoğan’ın sözlerine geniş yer ayırdı.

BOLTON İSVEÇ’İN SON UMUDU OLDU

Aynı gazete ”Trump’ın eski danışmanı John Bolton: Türkiye NATO’dan çıkarılmalı” başlıklı bir haber de yayınladı.

Söz konusu haberde şu ifadelere yer verildi;

”Donald Trump’ın eski danışmanı John Bolton, Türkiye’nin NATO’dan çıkarılması gerektiğine inanıyor ve ülkenin İsveç’e ve Finlandiya’nın NATO uygulamalarına yönelik tutumuna işaret ediyor.”

Türk elçiliği önündeki skandal eyleme imza atan Paludan ‘pişman mısın?’ sorusuna ‘Hayır’ yanıtını vermişti.

Aftonbladet ‘Türkiye, Finlandiya’yı NATO’ya kabul etmeye hazır’ başlığını tercih ederken bir başka İsveç gazetesi Dagens Nyheter Erdoğan’ın Finlandiya’ya yeşil ışık yakabileceğinin sinyalini verdiğini yazdı.

Svenska Dagbladet ‘Erdoğan: Türkiye NATO’da Finlandiya’ya evet diyebilir’ başlığı ile çıktı.

Bu mesaj www.hurriyet.com.tr den alınmıştır.

Hayatın Her Alanına Dair Haberler Hakkında Tarafsızca Doğru Bilgiye Ulaşmanın Yolu ! Bizi Okuyun Haberiniz Olsun !