HaberKonseyi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Distopyaydı Gerçek Oldu

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Distopyaydı Gerçek Oldu
Mert Baran
Mert Baran( mert.baran@impresscode.com )
290 views
29 Mayıs 2021 - 13:59
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

George Orwell’in 1984 kitabını bilmeyen yoktur. Distopik bir şekilde bölünmüş bir dünyayı ve izlenen insanları anlatır. George Orwell, 1949 yılında bu kitabı yayınlandığında tamamen imkansız olarak görünen bir hikaye kaleme almıştı.

Ancak günümüzde o hikayenin aslında bir distopya olmadığını ve gerçek bir hikayeye dönüştüğünü görmeye başladık. 

 

Orwel, İngiliz olmasına rağmen 1930’lu yıllarda İngiliz sömürgesi olan Burma’da ki  zulme ve acımasız uygulamalara karşı isyan etmiş. Burma’da ki polislik görevinden ayrılarak mücadele etmişti. İlk önemli kitabı Hayvan Çiftliği romanında sosyalizmi eleştirmişti. Ardından gelen 1984 kitabı ise yine totalitarizm ve emperyalizme karşı büyük tenkitler bulunsa da o dönemde hikayenin gerçek olabileceğine dair düşünce bulunmamaktaydı.

 

 Microsoft Başkanı: ‘1984 Romanı 2024’de Gerçek Olabilir’

Microsoft Başkanı Brad Smith her ne kadar Çin’in yapay zeka çalışmalarına karşı bu açıklamayı yapsa da günümüzde zaten 1984 romanı gerçek oldu. Özellikle teknolojinin gelişmesiyle her yerden izlenir ve bilinir olduk. Çok rahat bir şekilde dünyanın herhangi bir yerine bağlantı kurabilir hatta onlar hakkında geniş bir bilgiye sahip olabiliriz. Hepimizin sosyal medya hesapları var, bu sosyal medya hesaplarında bir şeyler paylaşıyor ve beğeniyoruz. Hatta artık neredeyse tüm hayatımızı bu hesaplarda geçiriyoruz. Alışveriş yapıyor, haberleri okuyor, gündemi takip ediyor, film- dizi izliyor ve yorum yapıyoruz. Biz bunları yaparken izlendiğimizi ya da kayıt edildiğimizi fark etmiyoruz. Üzgünüm ama tüm verilerimiz kaydediliyor. Evet biraz can sıkıcı… 

Kaydedilen Veriler Ne Yapılıyor

Biz sosyal medya da fotoğraf beğenirken bizim kaydedilen verilerimiz ne oluyor o zaman diye soracaksınız büyük ihtimal. Kaydedilen veriler daha sonra sizin alışveriş yapmanız, oy vermeniz hatta düşünmeniz için kullanılıyor. Beğenilerinize göre reklamlar çıkıyor ve sizi alışverişe zorluyor. Siz de fark etmeden size sunulan ‘indirimli ürünleri’ satın alıyorsunuz. Bunlar aslında ekonomik açıdan çok da zararlı olmayan şeyler. Zararlı olan kısım Oy vermeniz ve düşüncenizin değişmesini sağlamak. PR ajansları sosyal medyadan toplanan verilerle oy vereceğiniz kişilere belli imaj çalışması yapmaktadır. Siz o adayı gördüğünüz an ‘işte benim adayım dersiniz’… Çok normal çünkü sizin için özel olarak hazırlandı. Sizin sorun ve isteklerinize karşı ön çalışma yapıldı ve size sunuldu. Siz de ‘adam halktan biri bak derdimizi biliyor’ diyerek sempati duyuyorsunuz ve oy veriyorsunuz. İşte bu “miş” gibi durum sizi yanıltıyor. Çünkü bu “miş”  gibi durum sizin verilerinizden oluşuyor.

Büyük Birader Seni İzliyor

George Orwell’in 1984 kitabında söylediği ‘Big Brother Is Watching You’ şuan her şekilde uygulanıyor. Üzgünüm ama büyük Büyük Birader Seni İzliyor. Ne yaptığını, ne yediğini, ne sevdiğini her şeyi ‘büyük birader’ biliyor. Artık bir korku haline gelen bu süreç insanları zorluyor olsa da teknolojik araçları kullanmaya da devam etmektedir. 

İfşalar, Fişlemeler ve Durum Tespiti

 Teknolojik araçların gelişmesiyle beraber insanlar çok daha hızlı bir şekilde iletişim kurmaya başladılar. İletişim araçları geliştikçe ifşalar ve fişlemeler de bir o kadar genişledi. Artık sosyal medya üzerinden, ikili konuşmaları yayınlıyor, ses kayıtlarını ortaya çıkararak ifşalıyoruz. Bunu iyi ya da kötü hepimiz yapıyoruz. Özel alan yok herkes beğenerek ve isteyerek yapıyor.  Yapılan yorumlar, paylaşılan gönderiler iş veren tarafından inceleniyor zarar vereceğini düşündüğü kişileri fişliyor işe almıyor veya işine son veriyor. Artık iş arayan kişiler tüm sosyal medya hesaplarını kapatıyor. Çünkü yıllar öncesinden beğendiği bir fotoğraf onun sonu olabiliyor. Hatta geçtiğimiz aylarda iş verenlerin sosyal medya hesaplarının incelenmesini TBMM yasallaştırdı. Böylelikle sosyal medya da yaptığınız paylaşımlar ve yorumlar nedeniyle iş bulamayabilirsiniz. Artık ‘büyük birader’ sizin hayatınızda; bu nereye kadar böyle devam edecek bilinmiyor olsa da  hayat bir şekilde devam edecektir.

Şimdi teknolojik aletlerden okuduğunuz bu yazıyı haklı bulup elinizdeki kapatacaksınız. ,Sonra kahvenizi alıp İnstagram’da beğenmeye devam edeceksiniz.

Bu arada şunu unutmayın! “Bütün hayvanlar eşittir, Ama Bazı Hayvanlar Daha Eşittir”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.